ČLÁNOK
Podpis dohôd medzi VSŽ, bankami a štátom až budúci týždeň
3. augusta 1999

Podpis dohôd medzi VSŽ, a.s., Košice, veriteľskými bankami a zástupcami Vlády SR sa presúva pravdepodobne na budúci týždeň, keďže do zmlúv je potrebné ešte do konca tohto týždňa zapracovať pripomienky zainteresovaných strán. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca VSŽ Jozef Marko. Tieto dohody mali byť podpísané v pondelok vo Viedni.

Ministerstvo financií SR v piatok informovalo, že ministerka Brigita Schmögnerová v zastúpení vlády SR 2. augusta vo Viedni podpíše dohodu medzi štátom, skupinou veriteľských bánk a VSŽ, a.s., Košice. Ministerka mala súčasne podpísať pristúpenie Vlády SR k takzvanej medziveriteľskej dohode medzi subjektmi skupiny veriteľských bánk vrátane Všeobecnej úverovej banky, a.s., (VÚB). Štát je totiž prostredníctvom daňových nedoplatkov VSŽ ich najväčším veriteľom. Treťou dohodou týkajúcou sa reštrukturalizácie vysokej zadlženosti VSŽ a rozvoja výroby tohto železiarenského kombinátu, ktorá má byť podpísaná, je takzvaná stabilizačná dohoda (standstill agreement) medzi VSŽ a zástupcami skupiny zahraničných veriteľských bánk vrátane VÚB.

Dohoda medzi štátom a bankami ustanovuje, že štát bude konať v zhode so zahraničnými investormi. Znamená to, že neuplatní záložné právo na svoje pohľadávky voči VSŽ samostatne, ale bude koordinovane postupovať s ostanými veriteľmi. Zmluva by mala tiež zabezpečiť účasť štátu spolu s veriteľmi v procese výberu strategického investora, ako aj zastúpenie ich predstaviteľov v orgánoch košickej spoločnosti. Dohoda medzi štátom a veriteľmi je koordinovaná s tzv. stabilizačnou a medziveriteľskou zmluvou. Po podpise stabilizačnej dohody by malo dôjsť k privatizácii VSŽ. V súvislosti so vstupom zahraničného investora do VSŽ sa najčastejšie hovorí o americkej U.S. Steel. Záujem o kapitálový vstup však potvrdila aj Európska banka pre obnovu a rozvoj.

O týchto dohodách mala dnes o 15:00 hod. informovať ministerka financií, krátko pred avizovaným začiatkom tlačovej besedy však ministerstvo oznámilo jej zrušenie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 10. 2023

USD 1,047 0,006
CZK 24,494 0,034
GBP 0,868 0,001
HUF 386,730 1,870
CAD 1,437 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS