ČLÁNOK




Podniky by sa mohli doprivatizovať aj cez burzy
15. januára 2003

Oživenie kapitálového trhu v strednej a východnej Európe by sa mohlo dosiahnuť doprivatizovaním niektorých podnikov prostredníctvom burzy cenných papierov. Zhodli sa na tom v utorok účastníci medzinárodnej konferencie Euromoney o investičných stratégiách v novej Európe.

Podľa analytika VÚB Vladimíra Zlackého by aj slovenskému kapitálovému trhu pomohlo, keby sa časť akcií privatizovaných podnikov umiestnila na burze. „Bolo by vhodné, keby sa 20 až 30 % akcií SPP, Slovenských elektrární a Slovenských telekomunikácií umiestnilo na burze. Akciovému trhu by pomohlo, ak by akcie kótovali rovnako aj na zahraničných trhoch,“ skonštatoval.

Aj v Maďarsku bude časť privatizácie realizovaná cez burzu cenných papierov. Uviedol to maďarský minister financií Csaba László. V Maďarsku zostáva doprivatizovať oceliarsku spoločnosť Dunafer, spoločnosť Antenna Hungaria, energetickú spoločnosť MVM a neskôr aj maďarskú poštu.

Slovenský bankový sektor trpí podľa generálneho riaditeľa VÚB Tomasa Spurneho prebytkom likvidity. Banky pritom majú podľa neho v súčasnosti viacero príležitostí na umiestnenie prebytočných zdrojov, medzi ktoré patrí aj sekuritizácia zlých úverov alebo prefinancovanie spoločností, ktoré poskytujú splátkový predaj.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS