ČLÁNOK
Podnikatelia založili iniciatívu na zlepšenie justície
20. júna 2014

Trinásť podnikateľských združení, zamestnávateľských asociácií a obchodných komôr založilo spoločnú iniciatívu, ktorou chce podnikateľská komunita reagovať na zhoršujúci stav justície, vyššiu mieru korupcie a netransparentný legislatívny proces na Slovensku. Ako ďalej vo štvrtok informovala Americká obchodná komora v SR (AmCham), podnikatelia vytvorili pracovné skupiny, ktoré pozostávajú z expertov jednotlivých členov tejto koalície. Spoločne by mali pripraviť súbor odporúčaní a špecifických krokov na podporu budovania právneho štátu na Slovensku.

V liste adresovanom predsedovi Vlády SR Robertovi Ficovi vyjadrila komunita presvedčenie, že vláda bude mať záujem diskutovať s nimi o predložených návrhoch. Podnikatelia zároveň plánujú verejnú kampaň, vrátane kampane na zvyšovanie citlivosti vo vlastných radoch. Odporúčania, ako aj samotná kampaň, by mali byť hotové na jeseň tohto roku.

„Slovensko sa dlhodobo radí medzi krajiny s najvyššou mierou vnímania korupcie, čo má zásadný vplyv na náklady na podnikanie, negatívne ovplyvňuje značku Slovenska a odrádza potenciálnych investorov,“ konštatovala AmCham. Podnikateľská iniciatíva preto identifikuje bariéry v podnikaní, ktoré vytvárajú potenciál pre korupciu. Zároveň v tomto smere bude viesť aj kampaň smerom do vnútra podnikateľského sektora, ako aj k verejnosti.

Efektívnu a transparentnú justíciu považujú podnikatelia za základ stabilného a predvídateľného podnikateľského prostredia. Podľa nich veľmi dlhé trvanie súdnych sporov na Slovensku limituje investičné možnosti spoločností, keďže finančné prostriedky sú rezervované na súdne konania. Ako ďalej konštatovala komora, Európska komisia svojím prieskumom zistila, že čas potrebný na vydanie rozhodnutia na prvom stupni sa na Slovensku predĺžil. „Občianske a obchodné spory na prvom stupni trvajú viac ako 400 dní. Okrem toho, v období rokov 2010 až 2012 klesol počet vyriešených sporov o 17 % a narástol počet prebiehajúcich sporov,“ vysvetlila AmCham.

V oblasti transparentnosti a predvídateľnosti legislatívneho procesu sleduje podnikateľská koalícia najmä systematickosť prístupu ku komunikácii so zástupcami podnikateľského prostredia, problematiku dopadových štúdií a doložiek vplyvov na podnikateľské prostredie. Venuje sa aj otázkam medzirezortného pripomienkového konania, poslaneckým návrhom.

Americká obchodná komora na Slovensku zastupuje viac ako 330 slovenských, amerických a iných zahraničných spoločností podnikajúcich na Slovensku. Súčasťou iniciatívy je napríklad aj Podnikateľská aliancia Slovenska, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Republiková únia zamestnávateľov, ale aj Slovenská banková asociácia, či Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS