ČLÁNOK
Podmienky pri zakladaní obchodných spoločností sa menia
5. novembra 2013

Zakladatelia spoločností s ručením obmedzeným budú musieť splatiť peňažný vklad alebo jeho časť na osobitný samostatný účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky. V súčasnosti často využívané splatenie peňažného vkladu 5 tis. eur k rukám správcu vkladu tak už nebude možné. Prezident Ivan Gašparovič totiž vo štvrtok podpísal novelu Obchodného zákonníka, ktorá túto zmenu zavádza.

  Novela sa nevyhla rozsiahlej kritike opozície. Podľa poslanca za Most-Híd Gábora Gála sa minie účinkom. Nerieši vraj problém so zakladaním firiem bielych koní na podvody s daňou z pridanej hodnoty, peniaze z účtu v banke sa budú dať vybrať. Na druhej strane tým, ktorí majú čestné úmysly, prinesie zmena zbytočnú administratívnu záťaž. Podobný názor vyjadril poslanec Jozef Mihál (SaS), podľa ktorého je návrh namierený proti podnikateľom. „Robíte všetko pre to, aby ste podnikateľom ešte viac zhoršili podmienky na podnikanie,“ odkázal ešte pri jeho schvaľovaní v parlamente strane Smer-SD s tým, že pre podporu podnikania by bolo najlepšie znížiť hodnotu základného imania na jedno euro.

Ministerstvo spravodlivosti konštatuje, že nezavádza žiaden nový model zakladania spoločností s ručením obmedzeným, ale len spresňuje súčasnú úpravu. „Zjednodušene povedané, sťažuje sa možnosť klamať pri zakladaní eseročiek,“ reagovala na kritiku opozície hovorkyňa rezortu Alexandra Donevová. „Pre tých podnikateľov, ktorí majú záujem založiť reálne fungujúcu obchodnú spoločnosť a riadne splatiť povinné vklady do základného imania, sa nič nemení. O určitom sťažení možno hovoriť v prípadoch, ak sa napríklad pomocou obchodnej spoločnosti simuluje živnostenské podnikanie za účelom zbavenia sa zodpovednosti za budúce dlhy,“ skonštatovala.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS