ČLÁNOK
Podľa Weltekeho by Maastrichtské kritéria nemali byť sprísnené
7. decembra 2000

Prezident nemeckej centrálnej banky Bundesbank Ernst Welteke uviedol, že nové členské štáty Európskej únie (EÚ) snažiace sa vstúpiť do eurozóny (Európskej menovej únie – EMÚ) nebudú musieť čeliť prísnejším kritériám ako to bolo u nových členov EMÚ v prvej vlne. Podľa Weltekeho splnenie existujúcich kritérií, ktoré obsahuje Maastrichtská dohoda, by EÚ mala prísne požadovať aj od kandidátov z východnej Európy.

Podľa Maastrichtskej zmluvy krajiny, ktoré chcú vstúpiť do EMÚ, musia splniť kritéria v oblasti inflácie, deficitu štátneho rozpočtu, deficitu verejného sektora, dlhodobých úrokových sadzieb a stability menového kurzu. Welteke na tlačovej konferencii uviedol, že sa teraz neusiluje sprísniť kritériá pre východoeurópske krajiny, ktoré rokujú o členstve v EÚ. „Nemyslím si, že Maastrichtské kritéria by mali byť sprísnené, avšak mali by byť striktne vyžadované,“ uviedol Welteke.

Prezident Bundesbanky dodal, že cenové indikátory, ako sú jednotkové pracovné náklady, by sa mali brať do úvahy pri posudzovaní, či nové krajiny sú vhodné pre členstvo v EMÚ. Krajiny vstupujúce do EÚ budú pravdepodobne podľa Weltekeho potrebovať ďalších 5 až 10 rokov, aby boli vhodnými kandidátmi na členstvo v eurozóne. Bundesbanka na začiatku tohto týždňa uviedla, že bude nebezpečné dovoliť novým členom EÚ tiež vstúpiť do eurozóny, pretože môžu nabúrať cenovú stabilitu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS