ČLÁNOK
Podľa vlády je rozpočet taký, aký musí byť
9. decembra 2002

Vláda je presvedčená, že štátny rozpočet (ŠR) na rok 2003 je taký, aký musí byť, uviedol v diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš. Poslanec Národnej rady SR za HZDS Ivan Kiňo však má odlišný názor. Podľa neho je neprijateľné, že vláda na jednej strane škrtá výdavky, na druhej strane však štátny úradníci dostanú viac. Zvýšenie daní sa podľa I. Kiňa najviac dotkne sociálne slabších občanov. Rovnaký názor má aj poslanec NR SR za Smer Milan Murgaš, ktorý dodal, že snaha o udržanie deficitu ŠR je dobrá, ale za akú cenu.

Ako ďalej uviedol vicepremiér Mikloš, štátnym úradníkom síce v budúcom roku vzrastú platy, ale reálne iba o 2 %. Štát podľa neho potrebuje kvalitných a dobre zaplatených štátnych úradníkov. Podľa Mikoša sa návrh ŠR oproti pôvodnému návrhu líši vo viacerých navýšeniach pre niektoré oblasti, ale aj znížením dotácií pre bonifikáciu hypotekárnych úverov a štátnu prémiu pre stavebné sporenie. Tieto presuny sú ale podľa Murgaša nepodstatné.

Poslanec Kiňo poukázal aj na nepomer pridelených prostriedkov pre krajskú úrady a krajské samosprávy. Podľa jeho názoru zamestnanci krajských úradov majú nadštandardné platy a ďalšie výhody a okrem toho brzdia rozvoj samosprávy. Najväčším problémom podľa Kina je vysoký vyrejný dlh, ktorý dosiahol 457 mld. Sk. I. Mikloš však s ním nesúhlasil, pretože dlh Slovenska dosahuje 41-42 % z HDP, čo je podľa jeho slov hlboko pod Maastrichtskými kritériami. Ako ďalej pokračoval, v budúcnosti môže SR využívať prostriedky z fondov Európskej únie. Problémom podľa neho je iba nedostatok kvalitných projektov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS