ČLÁNOK




Podľa Svetovej banky padá globálna ekonomika do recesie
2. novembra 2001

Globálna ekonomika sa približuje k recesii, pričom rast obchodu zaznamenáva jedno z najprudších spomalení v modernej histórii. Informovala o tom Svetová banka (SB) vo svojej pravidelnej ročnej správe Global Economic Prospects o perspektívach svetovej ekonomiky. SB uviedla, že hoci dôkazy naznačujú pravdepodobné zotavenie v polovici budúceho roku, riziká, že sa tak nestane, sú najsilnejšie za posledné desaťročie.

„S približovaním sa záveru tohto roka smeruje globálna ekonomika nebezpečne do recesie. Teroristické útoky v Spojených štátoch amerických viedli k vzniku nových a nepredvídateľných síl, ktoré výrazne zvýšili riziko globálneho útlmu. Zatiaľ je však skoro, aby sa dali v plnej miere zhodnotiť vplyvy teroristických útokov. Po prvý raz za viac ako dve dekády čelí svet simultánnemu útlmu v troch hlavných ekonomických motoroch – USA, Japonsku a Európe,“ uvádza sa v správe banky.

Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v súvislosti so zverejnením správy, hlavný ekonóm Svetovej banky Nick Stern povedal, že rast v ekonomikách sveta bude v tomto roku podstatne nižší ako v minulom roku. Dodal, že vplyvy teroristických útokov z 11. septembra sú horšie ako vplyvy prírodnej katastrofy, avšak vplyvy bioteroristických útokov a výskytu antraxu budú pravdepodobne malé.

V zverejnenej správe Svetová banka zdôrazňuje, že v tomto roku očakáva rast ekonomiky USA o 1,1 %, v budúcom roku o 1 %, pričom v roku 2003 by sa mala zotaviť a vykázať rast o 3,9 %. Predpoveď závisí od oživenia spotrebiteľských výdavkov, ktoré by mohlo podporiť zníženie úrokových sadzieb a fiškálne stimuly. SB však varovala, že spotrebitelia v USA reagovali na nedávne redukcie amerických úrokových sadzieb menej ako v minulosti. SB upozornila, že potenciálne negatívne vplyvy môžu pochádzať aj zo skutočnosti, že obchod Spojených štátov je v značnej nerovnováhe. Stern ocenil reakcie tvorcov politiky v USA na teroristické útoky a povedal, že svet by mal teraz zamerať pozornosť na Európu a Japonsko. Apeloval na Európsku centrálnu banku (ECB), aby uvažovala o svojej reakcii.

SB očakáva v 12-člennej eurozóne v tomto roku ekonomický rast o 1,5 %, ktorý by sa mal v budúcom roku znížiť na 1,3 % a následne prudko oživiť v roku 2003 na 3,6 %. Najslabšie vyhliadky poskytla SB pre Japonsko. Banka predpovedá, že japonská ekonomika poklesne v tomto roku o 0,8 %, v budúcom roku zaznamená slabý rast o 0,1 %, a následne vzrastie o 2,4 % v roku 2003. SB však varovala pred rizikami, kvôli ktorým by sa nemuselo podariť dosiahnuť uvedené úrovne. Poukázala na možné zlyhanie štrukturálnych reforiem, pričom v tomto prípade by sa tohtoročný ekonomický pokles preniesol do budúceho roku.

SB predpovedá pre rozvíjajúce sa krajiny ekonomický rast v tomto roku o 2,9 %, v budúcom o 3,7 % a v roku 2003 o 5,2 % v prípade, že sa externé prostredie zlepší v súlade s očakávaniami. Krajiny východnej Ázie a pacifického regiónu povzbudia celkovú ekonomickú expanziu rozvojových krajín, pričom v tomto roku zaznamenajú rast o 4,6 % a v budúcom o 4,9 %. Miera rastu v latinskoamerických krajinách by mala byť v tomto roku iba 0,9 % a v budúcom roku by sa mala vyšplhať na 2,5 %. Dynamika v hlavných ekonomikách rozvíjajúceho sa sveta, predovšetkým v Číne a Indii a v menšom rozsahu v Brazílii a Mexiku, povzbudí oživenie globálnej ekonomiky. SB uviedla, že vyhliadky pre rozvíjajúce sa krajiny závisia od zlepšenia finančnej pozície Argentíny, Brazílie a Turecka. Stern zdôraznil, že riziko rozšírenia finančnej krízy z jednej krajiny do druhej je podľa SB menšie ako v minulosti.

Krajiny, ktoré sú producentmi komodít by mal podľa SB zasiahnuť pokles cien „neropných“ komodít o 8,9 %, ktorý SB očakáva v tomto roku. V budúcom roku by mali ceny komodít rásť o 1,6 % a v roku 2003 už o 8,1 %. Ceny ropy by mali poklesnúť z tohtoročnej úrovne 25 USD/barel na 21 USD/barel v budúcom roku a v roku 2003 na 20 USD/barel. SB taktiež apelovala na vytvorenie „globálnej obchodnej architektúry“ pretvorenej tak, aby podporovala rozvoj a redukovala chudobu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 10. 2024

USD 1,080 0,003
CZK 25,230 0,005
GBP 0,832 0,001
HUF 402,930 1,100
CAD 1,492 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS