ČLÁNOK
Podľa ST vydal PMÚ rozhodnutie pod mediálnym tlakom
27. februára 2001

Slovenské telekomunikácie, a.s. (ST) rešpektujú rozhodnutie Protimonopolného úradu SR (PMÚ) ako právne záväzné. Na druhej strane prijali so značnými rozpakmi povinnosť prenájmu miestnych vedení, pretože takýto postup je v rozpore s platnou právnou úpravou. Zákon o telekomunikáciách takúto povinnosť neukladá a dokonca ani návrh vykonávacej vyhlášky o povinnom minimálnom rozsahu prenajímaných okruhov s touto povinnosťou neuvažuje. Uviedla to hovorkyňa spoločnosti Gabriela Nemkyová v reakcii na rozhodnutie PMÚ z minulého týždňa, ktorým potvrdil zneužívanie monopolného postavenia telekomunikáciami na slovenskom trhu.

Ako ST upozornili, vo svojom rozhodnutí sa úrad odvoláva na odporúčania EÚ, ktoré ale nie sú súčasťou slovenského práva. „Navyše, svojím rozhodnutím vlastne PMÚ zasahuje do regulácie telekomunikačného trhu, na čo nie je oprávnený,“ tvrdí G. Nemkyová. Podľa nej by mal antimonopolný úrad takéto rozhodnutie úzko konzultovať s regulátorom – Telekomunikačným úradom SR (TÚ).

„Pre podnikateľské prostredie nie je nič horšie, ako vydávať regulačné rozhodnutia pod silným mediálnym tlakom. ST rešpektujú rozhodnutie PMÚ, hoci nie je úplne jasné, aké dôsledky z neho plynú,“ dodala hovorkyňa. ST podľa nej pravdepodobne požiadajú o stanovisko v tejto veci tak TÚ, ako aj PMÚ. Telekomunikácie však nekomentovali možnosť odvolania proti rozhodnutiu PMÚ na Najvyšší súd SR.

Predseda PMÚ vydal vo štvrtok 22. februára rozhodnutie, ktorým potvrdil zneužívanie dominantného postavenia telekomunikáciami. Úrad konštatoval šesťnásobné porušenie zákona a hrubé obmedzenie hospodárskej súťaže zo strany ST. PMÚ tak rozhodol o rozklade, ktorý ST podali v októbri minulého roka, a potvrdil aj pokutu 10 mil. Sk.

K porušeniu zákona došlo podľa rozhodnutia PMÚ tým, že ST poskytovaním svojich služieb znevýhodňovali konkurenčných poskytovateľov internetu a ich zákazníkov, pričom účtovali svojim internetovým zákazníkom za rovnakú službu o 30 % nižšiu cenu, než zákazníkom ostatných poskytovateľov internetových služieb. Ďalším porušením zákona bolo, že ST obmedzili distribúciu niektorých digitálnych okruhov na úkor koncových používateľov internetových služieb. Iným porušením zákona podľa PMÚ bolo, že ST odmietli poskytovať službu „Prenájom miestnych vedení“ a nasadzovaním frekvenčných filtrov sa snažili donútiť ich používateľov objednať si trikrát drahšiu službu Analog+ alebo ešte nákladnejší digitálny okruh.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 5. 2024

USD 1,084 0,001
CZK 24,736 0,002
GBP 0,852 0,001
HUF 385,180 1,900
CAD 1,487 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS