ČLÁNOK
Podľa Solbesa klesne inflácia v EMÚ neskôr ako sa očakávalo
28. januára 2002

Komisár Európskej únie (EÚ) pre finančné záležitosti Pedro Solbes uviedol, že dlhoočakávaný pokles inflácie v únii by mohol nastať neskôr ako sa predpokladá, vzhľadom na rýchlejšie zdražovanie potravín. Európska komisia počítala s poklesom cenovej hladiny v prvých mesiacoch roku 2002 tempom, ktorým by inflácia ešte v prvom štvrťroku poklesla pod úroveň 2 %. Z najnovších údajov však vyplýva, že ceny niektorých potravín rastú v dôsledku sezónnych faktorov, dodal Solbes. Podľa Solbesa nemá tento vývoj inflácie žiadnu súvislosť so zavedením eurobankoviek a euromincí v eurozóne. O ďalších perspektívach hospodárskeho rastu v EÚ Solbes povedal, že „teraz už môžeme byť o niečo optimistickejší“.

Solbes ďalej uviedol, že euro bude v strednodobom až dlhodobom horizonte silnou menou, pokiaľ sa podarí udržať infláciu pod úrovňou dvoch percent. Európska centrálna banka (ECB) si stanovila ako inflačný strop dvojpercentný rast cien.

Pedro Solbes taktiež povedal, že nástupca viceprezidenta ECB Christiana Noyera by mal byť z krajiny, ktorá v súčasnosti nemá zastúpenie v rade ECB. V nej majú momentálne zastúpenie Holandsko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Fínsko a Nemecko. Funkčné obdobie Noyera sa má skončiť v máji a otázka, kto ho nahradí, sa spája s tým, či prezident ECB Wim Duisenberg odstúpi zo svojej funkcie skôr alebo v nej zotrvá celých osem rokov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 11. 2020

USD 1,192 0,002
CZK 26,213 0,075
GBP 0,894 0,003
HUF 362,320 1,140
CAD 1,550 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS