ČLÁNOK
Podľa šéfekonóma ECB sa euro etablovalo, očakáva sa hospodárske oživenie
22. apríla 2004

Európska centrálna banka (ECB) očakáva tento rok naďalej hospodárske oživenie. Po miernom začiatku sa vraj trend vzostupu v priebehu roka zintenzívni a na budúci rok sa posilní, povedal dnes šéfekonóm ECB Otmar Issing v Mníchove. Miera zvyšovania cien ostane predbežne nižšia ako 2 %. „To je priaznivá konštelácia pre pretrvávajúci a solídny hospodársky rozmach,“ povedal. Euro sa celosvetovo etablovalo ako druhá najdôležitejšia mena po americkom dolári.

To, že konjunktúra sa doteraz ešte nezdynamizovala, nespočíva v peňažnej politike, povedal Issing na margo historicky nízkej úrokovej úrovne. Potrebné reformy však v jednotlivých krajinách presadzovali len zdĺhavo. Aj v budúcnosti sa bude ECB zameriavať obzvlášť na cenovú stabilitu.

Euro si už zo života v Európe a z medzinárodných finančných trhov nemožno odmyslieť, povedal Issing. Napriek všetkým výstrahám skeptikov sa dodržal sľub stabilnej jednotnej meny, ktorá si získala aj dôveru investorov. Podiel eura na celosvetových devízových rezervách predstavuje 19 %. Prvé roky spoločnej euromeny sprevádzali udalosti, ktoré by predtým viedli k vážnym ťažkostiam na medzinárodných devízových trhoch. Issing pritom poukázal na vojnu v Afganistane a vojnu v Iraku, silný nárast cien ropy a krízu choroby BSE.

Aj zvraty na medzinárodných finančných trhoch posilnilo europriestor so spoločnou menou. Prístupové krajiny sa v strednodobom horizonte snažia o vstup do Európskej menovej únie. Informovala DPA.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS