ČLÁNOK




Podľa Schmögnerovej vláda by mala prednostne urobiť reformy, ktoré sa nestihli
25. septembra 2002

Budúca slovenská vláda by mala prednostne uskutočniť tie reformy, ktoré nerealizovala v predchádzajúcom volebnom období, a ktoré majú najväčší dopad na verejné financie. Uviedla bývalá ministerka financií, námestníčka generálneho tajomníka OSN a výkonná tajomníčka Európskej hospodárskej komisie OSN Brigita Schmögnerová, ktorá sa v Bratislave zúčastnila diskusie Slovensko a región: ako ďalej? zorganizovanej Rozvojovým programom OSN. Ide najmä o reformu zdravotníctva počnúc poisťovňami, liekovou politikou po riadenie jednotlivých zdravotných zariadení. „Bohužiaľ, za štyri roky sme v zdravotníctve neurobili nič podstatné a teraz všetko stojí a padá na tom, do akej miery je reforma pripravená, aby sa mohla začať realizovať hneď,“ zdôraznila Schmögnerová.

Podľa jej slov je potrebné pokračovať v reforme sociálnej sféry, pričom ďalším krokom by malo byť založenie druhého piliera dôchodkového poistenia a urýchlené riešenie vysokej nezamestnanosti. Ako povedala, bude tiež potrebné aspoň do určitej miery stabilizovať verejné financie, ktoré „sa za posledných deväť mesiacov zhoršili“. V tejto súvislosti budúcej vláde odkázala, že kroky treba veľmi starostlivo zvažovať, aby nešlo o krátkodobé riešenia a aby nepoškodili rozbehnutý, relatívne pozitívny ekonomický rast. „Nie je možné ísť tou cestou, ktorá by ohrozila kúpyschopnosť obyvateľstva,“ uviedla Schmögnerová.

V oblasti znižovania nezamestnanosti budú podľa Schmögnerovej rozhodujúce nielen kroky centrálnej vlády, ale aj politika komunálnych vlád. „Pozitívnym krokom bude vstup do EÚ, pretože budeme mať väčší trh a zvýšia sa zahraničné investície,“ dodala. Podľa nej však aj vstup do únie prinesie niektoré krátkodobé negatívne efekty, ktoré môžu viesť k dočasnej zvýšenej nezamestnanosti. Ako príklad uviedla zvýšenie konkurencie na trhu. Pokiaľ podnikateľská sféra nebude schopná dostatočne rýchlo zareagovať, bude z trhu vyraďovaná. Podľa Schmögnerovej sa nedá vylúčiť ani to, že celé sektory nebudú schopné dostatočnej konkurencieschopnosti. „Myslím si však, že všeobecné podmienky, aby podnikateľská sféra mala v tejto súťaži pomerne dobré výsledky, na Slovensku už existujú,“ konštatovala.

Schmögnerovú neprekvapil výsledok parlamentných volieb na Slovensku. „Už pred voľbami bolo zrejmé, ako dopadnú, čo sa prejavilo aj na posilňovaní koruny ešte pred výsledkami volieb,“ konštatovala. Slovenský volič podľa Schmögnerovej volil vstup do EÚ a NATO. Situáciu slovenskej ľavice po neúspechu vo voľbách nepokladá za jednoduchú. „Nepovažujem to však za tragédiu, je len škoda, že budúca vláda nebude mať schopnú stredoľavicovú opozíciu v parlamente,“ uviedla. Ľavica má podľa jej slov teraz štyri roky na to, aby sa skonsolidovala.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS