ČLÁNOK
Podľa Schmögnerovej úroky pri ŠD už výraznejšie neklesnú
25. septembra 2000

Ministerka financií Brigita Schmögnerová, ktorá v Prahe prevzala od predstaviteľov časopisu Euromoney ocenenie Najlepšia ministerka financií roku 2000, považuje túto cenu za „cenu za odvahu“. „Je to ocenenie nielen mňa, ale celej vlády a Slovenska,“ povedala ministerka, ktorá dúfa, že jej toto ocenenie pomôže pri presadzovaní ďalších reforiem. Predstavitelia Euromoney podľa jej slov ocenili, že sa Slovensku podarilo v krátkom čase dosiahnuť fiškálnu stabilizáciu a že rozbehlo potrebnú finančnú reštrukturalizáciu.

Ministerka okrem iného vyzdvihla, že sa v prvom polroku tohto roka podarilo znížiť úrokové sadzby, znížiť schodok verejných financií na 0,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) a deficit bežného účtu platobnej bilancie na 1,6 % HDP. V súvislosti s vývojom HDP ministerka skonštatovala, že za druhý štvrťrok očakávala vyšší rast ako bolo dosiahnutých 1,9 %. Napriek tomu však ministerstvo nemení predikciu rastu HDP na tento rok vo výške 2,5 %.

Úrokové sadzby vykázali podľa Brigity Schmögnerovej v posledných mesiacoch výrazné zlepšenie, pričom situácia je ešte lepšia pri sadzbách štátnych dlhopisov, kde sa Slovensku podarilo zrealizovať emisie aj 7 a 10-ročných dlhopisov, čím vytvorilo benchmark na mimoriadne prijateľnej úrovni. Výška sadzieb sa podľa nej už nebude výraznejšie znižovať. Ako však upozornila, Národná banka Slovenska (NBS) pripravuje „závažné zmeny“ v oblasti úrokových sadzieb, nechcela ich však konkretizovať, keďže tieto zmeny by mala oznámiť centrálna banka. Naznačila však, že by mohlo ísť okrem iného o zmenu diskontnej sadzby, ktorá je v súčasnosti 8,8 %.

Ministerka komentovala aj súčasnú vysokú cenu ropy na svetových trhoch, čo má negatívny dopad na slovenskú súkromnú sféru i štátnu správu. „Nechceme reagovať unáhlene. Niektoré vlády síce podľahli tlaku na zníženie daňového zaťaženia ropných produktov, nie je to však prípad SR,“ povedala. Podľa jej názoru by mali najsilnejšie západné štáty presvedčiť exportujúce krajiny, aby zvýšili ťažbu ropy, alebo by mali vo väčšej miere zapojiť svoje rezervy. V súvislosti s minulotýždňovou intervenciou centrálnych bánk USA, Japonska, Kanady, V. Británie a Európskej centrálnej banky v prospech eura ministerka povedala, že to bol veľmi vítaný krok, lebo kurz eura neodrážal fundamenty európskej ekonomiky. „Vzhľadom na previazanosť slovenskej ekonomiky s Európskou úniou budeme vývoj kurzu eura naďalej pozorne sledovať,“ dodala ministerka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 9. 2020

USD 1,169 0,005
CZK 26,965 0,042
GBP 0,919 0,001
HUF 365,010 2,960
CAD 1,559 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS