ČLÁNOK
Podľa Schmögnerovej sa podarí deficit ŠR budúci rok udržať
13. decembra 2000

Ministerka financií SR Brigita Schmögnerová je presvedčená, že schválený budúcoročný deficit štátneho rozpočtu (ŠR) sa podarí aj dodržať. „Tak, ako sme ho schválili, tak ho v nasledujúcom roku aj udržíme,“ povedala tesne po schválení návrhu rozpočtu na rok 2001 v parlamente.

Národná banka Slovenska nakoniec nemusela ešte v tomto roku odviesť 1 mld. Sk a tak sa podľa ministerky znížili nároky na štátny rozpočet v roku 2001. Centrálna banka preto odvedie na budúci rok o uvedenú čiastku viac. Podľa ministerky možno ďalších 300 mil. Sk získať napríklad na administratívnych poplatkoch vzhľadom na zavádzanie vízových povinností pre východné štáty. „Tohtoročný výber daní, hlavne z pridanej hodnoty a spotrebných daní, ale aj z príjmov právnických osôb, nás oprávňuje predpokladať, že sa to podarí,“ konštatovala.

Za jediné významnejšie riziko rozpočtu na príjmovej stránke označil vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš odvod Slovenského plynárenského priemyslu. Ten sa ale podľa neho musí realizovať, aj keby si naň mal podnik požičať. Podpredseda vlády predpokladá, že skutočný deficit celých verejných financií v roku 2001 bude ešte nižší oproti jeho schválenej výške. „Na to, akou procedúrou bol rozpočet pripravený, nie je zlý,“ reagoval. Za svoju prioritu považuje hneď od začiatku nasledujúceho roka prechod na iný spôsob prípravy štátneho rozpočtu. „Každý minister musí byť zodpovedný za balík prostriedkov, ktorý dostane jeho rezort k dispozícii,“ povedal Mikloš.

Premiér Mikuláš Dzurinda považuje štátny rozpočet na budúci rok za kvalitný. Osobitne pripomenul, že bol schválený ústavnou väčšinou. „Sme druhou krajinou Visegrádskej štvorky, ktorá už schválila rozpočet na ďalší rok, čo svedčí o napredovaní politickej kultúry na Slovensku,“ konštatoval predseda vlády.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS