ČLÁNOK
Podľa Schmögnerovej sa integračná politika SR nezmení
17. januára 2002

Po tohtoročných voľbách Slovensko zotrvá v plnení svojich záväzkov v prístupovom procese voči Európskej únii (EÚ). V stredu na Fóre emitentov a investorov strednej a východnej Európy to povedala ministerka financií Brigita Schmögnerová. Podľa jej slov ani v prípade zmeny vládneho kabinetu vláda orientáciu slovenskej ekonomickej politiky nezmení.

Schmögnerová tiež zosumarizovala pozitívny vývoj rastu hrubého domáceho produktu na Slovensku od roku 1999, znižovanie miery inflácie, ako aj vývoj privatizácie bankového sektora. Ako najväčšie negatíva slovenskej ekonomiky však ministerka vníma vysokú nezamestnanosť a nízky pomer priamych zahraničných investícií. Úspechom v slovenskej ekonomike je podľa nej tiež stabilizácia slovenskej koruny, ktorá sa uskutočnila iba s malými intervenciami centrálnej banky.

Vo svojom príspevku ministerka tiež poukázala na výsledky činnosti súčasnej vlády, ktorými sú vstup Slovenska do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), začatie negociačných procesov s EÚ a NATO, ako aj zlepšenie ratingového hodnotenie Slovenska svetovými ratingovými agentúrami. Podľa ministerky má v súčasnosti Slovensko plne funkčnú trhovú ekonomiku.

Viceguvernérka Národnej banky Slovenska Elena Kohútiková v tomto roku očakáva pokles inflácie z minuloročných 6,9 % na 3,7 % až 4,9 %, čo je podľa jej slov prínos pre vstup Slovenska do Európskej menovej únie. Po privatizácii bankového sektora v tomto roku Kohútiková počíta zo 75 až 80-percentným podielom zahraničných investorov v slovenskom bankovom sektore.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

4. 12. 2020

USD 1,216 0,001
CZK 26,518 0,098
GBP 0,903 0,001
HUF 358,570 0,940
CAD 1,563 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS