ČLÁNOK
Podľa Schmögnerovej rozpočet 2001 nie je reštriktívny
1. októbra 2000

Ministerka financií Brigita Schmögnerová nepovažuje tohtoročný štátny rozpočet ani budúcoročný návrh rozpočtu za reštriktívny. Uviedla to v relácii STV O 5 minút 12. V budúcom roku sa už na platbe daní z príjmu právnických osôb prejaví tohtoročné zníženie sadzby na 29 %, pričom niektorí podnikatelia platia znížené preddavky už od septembra tohto roku. Nižšia sadzba v porovnaní s pôvodnými 40% sa na štátnom rozpočte prejaví znížením príjmov o 10 až 14 mld. Sk. „Chcem vyzvať podnikateľov, aby tieto prostriedky použili na nové investície,“ uviedla ministerka. Rovnako pozitívne by na podnikanie malo pôsobiť zníženie dovoznej prirážky na 0% od začiatku roku 2001, pričom Schmögnerová by bola najradšej, keby sa toto prejavilo v znížení cien.

Ministerka Schmögnerová pripustila, že budúcoročný rozpočet bude zložitý, podľa jej slov sa však počíta aj s valorizáciou miezd štátnych úradníkov a v rozpočtových organizáciách o 4 %, mzdy učiteľov by sa mali zvýšiť o 7 %. „Nemôžeme však v plnej miere uspokojiť nároky rezortu obrany, ani oblasť životného prostredia,“ povedala. Práve životné prostredie ako jedna z dôležitých oblastí pri negociáciách o vstupe do EÚ môže pri nedostatku prostriedkov predstavovať komplikáciu v prístupovom procese.

Dôchodky sa podľa šéfky rezortu financií zvýšia, ak sa splnia zákonné predpoklady, t.j. rast priemernej mzdy v hospodárstve, resp. životných nákladov bude vyše 10%. Odmietla tiež úvahy o vysokom schodku Sociálnej poisťovne v budúcom roku. „SP musí zvýšiť výber poistného a štát tiež zvýši svoje transfery do SP o približne 3,5 mld. Sk prostredníctvom zvýšenia základu, z ktorého štát platí za ekonomicky neaktívnych poistencov odvody,“ povedala. Schmögnerová pripustila, že systémové zmeny v zdravotníctve, školstve či sociálnej oblasti sú príliš pomalé.

Bývalý minister financií a v súčasnosti poslanec Národnej rady SR za HZDS Miroslav Maxon v relácii STV zhodnotil prvý polrok mimoriadne negatívne. Rast HDP na úrovni 1,7 % je podľa neho veľmi nízky a celoročný vládou očakávaný rast 2,5 % sa nepodarí naplniť. „Súhlasím s nedávnych vyjadrením podpredsedu SDĽ Braňa Ondruša, že vláda nemá stanovené priority,“ povedal Maxon. Výroky svojho straníckeho kolegu Ondruša ministerka nechcela komentovať, podobné výroky opozície však označila za klišé a paušálne výroky, „za ktorými nič nie je“. Ministerstvo financií má podľa nej vypracovaný strednodobý finančný výhľad na roku 2000 až 2003 a presne vie, čo chce ďalej robiť.

Maxon, podľa ktorého je budúcoročný rozpočet postavený „na tenkom ľade“, teda na nereálnych predpokladoch rastu HDP, nezamestnanosti a inflácie, upozornil tiež na to, že z „netransparentnej a zlej“ privatizácie Slovenských telekomunikácií vyčlenila vláda málo prostriedkov pre oblasť zdravotníctva a školstva. Ministerka však opakovane zdôraznila, že tieto jednorazové príjmy sa použijú prednostne na splatenie dlhopisov FNM v objeme 30 až 35 mld. Sk a splatenie ďalších záväzkov štátu. Ak s týchto príjmov „niečo ostane“, bolo by potrebné vyčleniť ich tiež na reformu dôchodkového systému.

V budúcom roku sa plánuje ukončenie privatizácie viacerých bánk, najväčšie príjmy však vláda očakáva z predaja 49-percentných podielov v Slovenskom plynárenskom priemysle, Transpetrole a Slovenských elektrárňach. Návrh budúcoročného rozpočtu by mala vláda schváliť 4. októbra a do 15. októbra by sa mal dostať do parlamentu. Vláda sa snaží dosiahnuť deficit verejných financií maximálne 4% HDP, pôvodná verzia rámcového rozpočtu však uvádzala schodok vyše 6% HDP.

Schmögnerová označila minulý týždeň za jeden z „hviezdnych týždňov SR“, keďže v pondelok získala cenu časopisu Euromoney najlepšiemu ministrovi financií, vo štvrtok podpísalo Slovensko dohovor o vstupe do OECD, podpísané boli tiež zmluvy o vstupe U.S. Steel do VSŽ a v sobotu sa sprevádzkovali prvé rekonštruované kilometre na železnici v rámci európskych koridorov. V súvislosti s ocenením ministerky bývalý minister Maxon uviedol, že „takých časopisov ako je Euromoney som našiel na internete asi 111“. „Viete, ako ste tú cenu dostali, koľko stála, vedel by som určiť aj sponzorov,“ dodal Maxon bez bližšej špecifikácie. Ministerka takéto obvinenia jednoznačne odmietla s protiotázkou „myslíte si, že si túto cenu v minulosti kúpil aj bývalý americký minister financií Robert Rubin či bývalý poľský minister Leszek Balcerowicz?“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS