ČLÁNOK
Podľa R. Owesny-Straka splnilo Slovensko svoje domáce úlohy
6. júla 2001

Keď sa v roku 1993 oddelila Slovenská republika od ČR, nikto neveril, že krajina bude sama životaschopná. „Medzitým Slovensko ukázalo, že tieto obavy boli neopodstatnené,“ povedala pre rakúske noviny Die Presse predsedníčka dozornej rady Slovenskej sporiteľne Regina Owesny-Straka.

Podľa internetového vydania rakúskeho denníka sa za veľmi úspešnú považuje privatizácia bánk. Vo východnej Európe bolo sprivatizovaných len málo peňažných inštitútov tak rýchlo, ako na Slovensku. Dve najväčšie banky sprivatizovala krajina v priebehu jedného roka, upozorňuje Die Presse vo svojom stredajšom vydaní. Zatiaľ zostáva otvorená privatizácia Poštovej banky, ktorá pôvodne nemala byť predaná, privatizácia IRB a Banky Slovakia. Podľa rakúskeho denníka bude stáť sanácia bánk slovenskú vládu približne 103 mld. Sk.

Podmienky v SR považuje R. Owesny-Straka za pozitívne. Veľkým krokom vpred bolo ukončenie „Mečiarovej éry“ v roku 1998. „Za relatívne krátky čas dosiahla krajina dobré výsledky,“ dodáva pre Die Presse manažérka, ktorá pracovala sedem rokov vo vedúcej funkcii v slovenskej dcére banky Creditanstalt. R. Owesny-Straka hodnotí pozitívne aj budúcnosť, avšak pod podmienkou, že smerovanie krajiny ostane zachované. Vláda však musí dávať pozor na deficit štátneho rozpočtu a pokračovať v úsporných opatreniach. Ďalej musí pokračovať liberalizácia cien, aj keď je to nepopulárne opatrenie. R. Owesny-Straka na záver dodáva, že krajina ešte nesprivatizovala všetky veľké podniky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS