ČLÁNOK
Podľa prezidenta ECB sú úrokové sadzby v EMÚ vhodné
24. januára 2002

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Wim Duisenberg v stredu v prejave pred ekonomickým a menovým výborom Európskeho parlamentu oznámil, že úrokové sadzby v eurozóne sú na prijateľných úrovniach. Dodal, že naďalej vládne neistota, kedy a ako sa ekonomika eurozóny zotaví.

„Ekonomická situácia sa vyvíja v zhode s predvídavými minuloročnými rozhodnutiami o úrokových sadzbách, pričom ECB považuje súčasné úrovne úrokových sadzieb v eurozóne za vhodné,“ povedal W. Duisenberg. Dodal, že sa zaznamenali signály stabilizácie vyhliadok rastu svetovej ekonomiky a postupné oživenie hospodárstva eurozóny sa očakáva v priebehu roku. „Stále však vládne značná neistota, pričom niektoré nedávno zverejnené údaje naďalej poskytujú zmiešané signály a zatiaľ nehovoria jednoznačne o skorej akcelerácii ekonomickej aktivity,“ dodal.

W. Duisenberg ďalej informoval, že od decembra 2001 sa analýza ECB o perspektívach inflácie zmenila iba minimálne, a zopakoval, že v súčasnom ekonomickom prostredí sú inflačné tlaky nepravdepodobné. Upozornil, že na začiatku tohto roku sa môže zaznamenať krátkodobý rast medziročnej miery inflácie, nemalo by to byť však dôvodom pre obavy, pretože to bude súvisieť so štatistickými vplyvmi. Tie isté vplyvy by mali spôsobiť pokles miery inflácie v druhej polovici jari 2002. Nebude to ale signalizovať zmenu dlhodobých vyhliadok cenovej stability. W. Duisenberg uviedol, že fyzické zavedenie eura na začiatku tohto mesiaca sa uskutočnilo hladšie, ako očakávala ECB. Dodal, že zavedenie nového platidla by malo mať na ceny minimálny, resp. žiadny vplyv.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS