ČLÁNOK
“ Podľa premiéra Blaira je Veľká Británia „“ekonomicky silnejšia a dôveryhodnejšia““
11. mája 2001

Ešte pred odchodom Blairovho „battle busu“ do Midlandu, ktorý je jeho prvou zastávkou v rámci predvolebnej kampane, britský premiér hodnotil pôsobenie Labouristickej strany a jej vládneho kabinetu. Zdôraznil, že najdôležitejšou požiadavkou pri výkone moci je ekonomická dôveryhodnosť. Túto reputáciu labouristi jednoznačne získali, pretože realizovali politiku na báze kompetentnosti a orientovali ju na dosiahnutie ekonomickej stability. Blair pripomenul, že Veľká Británia má najnižšiu infláciu za ostatných 30 rokov a dlhodobé úrokové sadzby sú na 35-ročnom minime. Prvé dva roky vládnej zodpovednosti spája Blair s veľmi tvrdou rozpočtovou politikou, čo v nedávnej minulosti vyvolalo početné otázky ohľadne výdavkov v školstve, zdravotníctve a na modernizáciu infraštruktúry. Práve rozpočtová „tvrdosť“ v minulosti sa stala základom dnešnej stability a rozsiahlejších možností investovať vo verejnom sektore. Svoj volebný manifest včera predstavila aj Konzervatívna strana. Jeho základom je zníženie daní o 8 miliárd libier a súčasťou tohto opatrenia je napríklad aj eliminovanie spotrebnej dane z pohonných hmôt o 6 pencí za liter benzínu.

Blair sa k tomuto návrhu stavia veľmi kriticky a včera zdôraznil, že zámer konzervatívcov znížiť dane v uvedenom rozsahu je nedosiahnuteľný bez podstatného zníženia verejných výdavkov, prípadne zvýšenia vládneho dlhu. Britský premiér skôr preferuje cielené a realizovateľné zníženie daní, ktoré „unesie“ ekonomika, a nie nezodpovedné znižovanie daňovej záťaže, ktoré v sebe skrýva hrozbu cyklickej perspektívy ekonomických „vzostupov a pádov“.

Blair preto navrhuje stabilitu, a nie návrat k 15%-ným úrokovým sadzbám. Presadzuje masívne investície v školstve a zdravotníctve, a nie škrty vo verejných službách.

Skrátka chce investovať do budúcnosti, čo je podstatné pre ekonomickú výkonnosť.

V tom sú hlavné rozdiely medzi labouristami a konzervatívcami a Tony Blair ich špecifikoval veľmi markantným spôsobom. Predvolebná kampaň sa totiž začala a labouristi chcú logicky ťažiť zo svojich ekonomických úspechov, ktoré sú jednoznačné a nespochybniteľné.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS