ČLÁNOK
Podľa Penty vláda politicky zasahuje do tendra na SPaP
7. júna 2001

Odporúčanie vlády zrušiť súťaž na predaj podielu v spoločnosti Slovenská plavba a prístavy (SPaP) považuje Penta Group za politické zasahovanie do záležitostí ekonomického charakteru. Pre agentúru SITA to povedal člen predstavenstva Penta Group, a.s. Jaroslav Haščák.

Za neštandardné označil Haščák aj to, že vláda sa zaoberá podmienkami tendra dva dni pred jeho skončením. Penta Investments Ltd Cyprus, ako aj víťazný Dunajservis Slovensko, s.r.o., s ktorým Penta spolupracovala ako finančný investor a poradca, predložili podľa Haščáka ponuky do súťaže tak, aby vyhovovali podmienkam stanoveným Fondom národného majetku SR (FNM). Pri rozhodovaní o najvýhodnejšej ponuke FNM stanovil kritériá, podľa ktorých na 50 % rozhodovala výška ponúknutej ceny, na 40 % splatnosť a garancia ponúknutej ceny a len v 10 percentách rozhodoval podnikateľský zámer. Takéto kritériá podľa Haščáka minimalizujú priestor pre subjektívne rozhodovanie, a preto nevidí dôvod, prečo by sa mali meniť.

Vláda v stredu odporučila orgánom FNM zrušiť súťaž na predaj 86,99-percentného podielu SPaP a vyhlásiť novú. Výkonný výbor a prezídium fondu sa majú stanoviskom vlády zaoberať vo štvrtok, pretože FNM musí pôvodnú súťaž uzavrieť do 8. júna. Prezident FNM Jozef Kojda je presvedčený, že by FNM mal odporúčanie ministrov akceptovať. Rovnaký názor vyjadril aj predseda Výkonného výboru FNM Pavol Hulík. Napriek tomu P. Hulík považuje postup fondu za štandardný. Niektorí členovia vlády však považujú podmienky súťaže za nedostatočne precizované. Ministerke financií Brigite Schmögnerovej medzi nimi napríklad chýbal záväzok investora zachovať činnosť prístavu.

Víťazom tendra na kúpu podielu v SPaP sa stala firma Dunajservis Slovensko, s.r.o. Za 2 214 218 kusov akcií SPaP z portfólia FNM mal Dunajservis Slovensko do 30 dní od uzavretia zmluvy zaplatiť 311 mil. Sk. Druhá skončila v tendri spoločnosť Emteco, s.r.o. Bratislava, ktorá ponúkla až 1,1 mld. Sk. Ako vtedy povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová, dôvodom neakceptovania tejto ponuky bolo navrhované rozloženie splátok až do roku 2012. V súťaži sa zúčastnila tiež firma Charles Capital, a.s. Praha, ktorá bola za SPaP ochotná zaplatiť 385 mil. Sk. Medzi neúspešných účastníkov výberu patria okrem firmy Penta Investments Ltd Cyprus firmy Lukoil Artic Tanker Murmansk, DDSG – Cargo GmbH Linz a Konzorcium, a.s. Bratislava.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS