ČLÁNOK
Podľa Penty by prezident FNM mal zvážiť zotrvanie vo funkcii
27. februára 2002

Prezident Fondu národného majetku SR (FNM) Jozef Kojda by mal zvážiť svoje ďalšie zotrvanie vo funkcii, nakoľko zrušenie tendra bezprostredne ohrozuje ďalšiu existenciu Slovenských lodeníc Komárno, a.s., Bratislava (SLKB). Rozhodnutie Prezídia FNM o zrušení tendra na predaj akcií SLKB je navyše jasným dôkazom politickej dohody, podľa ktorej sa víťazom mala stať maďarská spoločnosť Equinox. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa spoločnosti Penta Group Andrea Straková.

Dôvody, na základe ktorých prezídium fondu zrušilo tender, považuje Penta za zavádzajúce. Predstavitelia spoločnosti sú presvedčení, že víťaz tendra nebol určený len z toho dôvodu, že celý jeho priebeh bol pod drobnohľadom médií. Fond napriek svojim pôvodným zámerom podľa Penty nemal odvahu určiť ako víťaza spoločnosť Equinox, „ktorej ponuka bola jednoznačne horšia.“

Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení, fond svojím pondelňajším politicky motivovaným rozhodnutím vyslal ďalší negatívny signál smerom do zahraničia. Predstavitelia holandskej spoločnosti OostEuropaParticipaties (OEP), ktorá spolu s Pentou podávala ponuku na kúpu akcií lodeníc, sú rozhodnutím Prezídia FNM rozhorčení a očakávajú, že podobné praktiky fondu sa už nebudú opakovať. V opačnom prípade bude OEP podľa poskytnutého vyhlásenia nútené prehodnotiť svoje ďalšie investície v Slovenskej republike. Vzhľadom na kritickú situáciu v SLKB zároveň Penta považuje rozhodnutie Prezídia FNM za vrcholne nezodpovedné, hazardujúce s osudom takmer tisícky zamestnancov nových lodeníc.

Prezídium FNM v pondelok neprijalo ani jednu z ponúk, ktoré hodnotilo v tendri na predaj akcií SLKB a SLK Stroje a Mechanizmy, a.s. Komárno (SLK SAM). Nový tender by mal fond vypísať do troch mesiacov. V ďalšom tendri by mali byť ako kritériá stanovené len výška kúpnej ceny a záväzok navýšiť základné imanie. Podľa prezidenta FNM Jozefa Kojdu návrhy zmlúv potenciálnych záujemcov obsahovali podmienky, ktoré prezídium fondu nebolo ochotné akceptovať. Išlo predovšetkým o garancie fondu za možné škody, ktoré by mohli v budúcnosti z tejto transakcie vyplynúť. Prezídium zároveň zaviazalo Výkonný výbor FNM, aby ešte tento týždeň určil ďalší postup pri dofinancovaní dostavby dvoch lodí. O krátkodobom financovaní výroby v objeme 50 až 60 mil. Sk by mal výbor podľa Kojdu rokovať už v utorok 26. februára. Zároveň fond začne rokovať s Eximbankou o tom, aby uvoľnila prostriedky z úveru schváleného vládou.

Podľa medializovaných informácií malo Prezídium fondu rozhodovať už len medzi dvoma ponukami. Ponuku maďarskej firmy Equinox údajne ako najlepšiu vyhodnotila výberová komisia. Výkonný výbor však mal ako víťaza tendra odporučiť konzorcium Penta Group a holandskej investičnej spoločnosti Oost Europa Participaties (OEP) BV. Fond dostal do tendra pôvodne päť ponúk, jedna z firiem však ponuku stiahla. Práve Penta nedávno prostredníctvom inzerátov v médiách napadla rozhodovanie výberovej komisie v tendri na predaj akcií SLKB a SLK SAM. Podľa Penty komisia rozhodovala na základe politických dohôd SMK a SDKÚ. Za Equinoxom by podľa Penty mala stáť lobistická skupina blízka SMK, predstavitelia strany však akékoľvek spojenie s firmou aj lobovanie popreli.

Vo firmách SLKB a SLK SAM fond plánoval predať prostredníctvom svojej dcérskej akciovej spoločnosti Dlhopis, o.c.p. stopercentné podiely. SLKB vznikli ako vnučka FNM v záujme záchrany komárňanských lodeníc. SLKB, teda „nové“ lodenice rozbehli výrobu v marci minulého roka. Na „staré“ komárňanské lodenice SLK vyhlásil Krajský súd v Bratislave 30. marca 2001 konkurz. Základné imanie SLKB je 1 mil. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS