ČLÁNOK
Podľa O’Neilla smeruje ekonomika USA k oživeniu
27. novembra 2001

Americký minister financií Paul O’Neill oznámil, že spomaľujúca americká ekonomika smeruje k oživeniu. Vychádzal pritom z údajov o 4-percentnom raste tržieb počas posledného dňa minulého týždňa. Piatok nasledoval po štvrtkovom sviatku Vďakyvzdania a vyznačuje sa zvyčajne najväčšou aktivitou nákupcov v supermarketoch.

Analytici predpovedali na piatok pokles tržieb o 4 %. Vyskytli sa tiež obavy, že spotrebiteľskú dôveru zasiahli okrem spomaľovania americkej ekonomiky aj septembrové útoky na USA. Spotrebiteľské výdavky sa na celkovej ekonomike podieľajú približne dvoma tretinami, pričom vláda apelovala na spotrebiteľov, aby pokračovali v aktívnych nákupoch aj napriek septembrovým útokom.

Najväčší maloobchodný predajca na svete Wal-Mart Stores Inc zaznamenal v piatok rekordné denné tržby 1,25 mld. USD, pričom zákazníci aktívne nakupovali v jeho supermarketoch aj v sobotu. O’Neill povedal, že americká ekonomika sa dostala späť na začiatok fázy oživenia, kde sa nachádzala tesne pred septembrovými útokmi. Minister vyjadril očakávanie, že americká ekonomika oživí na začiatku budúceho roku, pričom ekonomický rast sa v priebehu roku zvýši. Neodpovedal na otázku, či sa ekonomika USA nachádza v recesii. Zopakoval svoju požiadavku ohľadne stimulačného balíka, ktorý by pomohol ekonomike postaviť sa na nohy a kritizoval Senát, že nechválil návrh prezidenta Georga W. Busha ohľadne stimulačného balíka v hodnote 75 mld. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS