ČLÁNOK
Podľa Machovej obsahuje štátny rozpočet viacero rizík
10. októbra 2000

Návrh štátneho rozpočtu, ktorý schválila vláda, obsahuje viacero rizík na strane príjmov aj výdavkov. V prvom rade neodráža filozofiu auditu štátnej správy, to znamená podstatné zníženie výdavkov verejnej správy. Na tlačovej besede to vyhlásila podpredsedníčka Strany občianskeho porozumenia (SOP) Mária Machová. Naopak, len nepodstatná časť výdavkov smeruje do oblasti, ktoré by mali byť podľa Machovej prioritami vlády – malé a stredné podnikanie a koncepcia vysokoškolského vzdelávania. Riziká rozpočtu hodnotí SOP aj ako odraz neplnenia úloh spojených s reformou verejnej správy.

Riziko vidí Machová aj v podhodnotení príjmov z dane príjmov právnických osôb. „SOP má pocit, že len mechanické odpočítanie po znížení sadzby zo 40 % na 29 % neráta s pozitívnymi efektmi, ktoré sa očakávajú od zníženia dane z príjmov. Naopak odvody Slovenského plynárenského priemyslu vo výške 5 mld. Sk sa nám javia ako nereálne,“ povedala Machová. Za pozitívum rozpočtu považuje transparentnejší pohľad na verejné financie a vynaloženie značného objemu finančných prostriedkov na spolufinancovanie podporných projektov Európskej únie.

Machová sa vyjadrila aj k hodnoteniu dvojročného pôsobenia vládnej koalície. SOP zastáva názor, že hodnotenie by nemalo byť „protikoaličné, nie jednotlivých členov vlády, ale koalície ako celku“. Podľa nej je však potrebné hľadať kompromisné riešenie v otázke, či má koalícia pristúpiť k tomuto kroku pred, alebo až po referende o predčasných voľbách. SDĽ a SMK presadzujú, aby sa tak stalo ešte pred referendom, povedala Machová.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS