ČLÁNOK




Podľa Machovej bol rok 2000 prípravou na privatizáciu
3. januára 2001

Rok 2000 bol skôr rokom prípravy na privatizáciu, ale samozrejme aj privatizácie. Jedným z najúspešnejších krokov bolo úspešné ukončenie privatizácie Slovenskej sporiteľne, ktorú vláda schválila v závere roka. Fakt, že reštrukturalizácia banky a následný predaj štátneho podielu sa uskutočnili bez väčších problémov a škandálov, ako aj účasť troch kvalitných záujemcov možno hodnotiť ako veľmi dobrý signál aj pre ďalších investorov. V rozhovore pre agentúru SITA to povedala ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová.

Ďalším významným krokom bola podľa ministerky, aj napriek všetkým kritikám, privatizácia akcií Slovenských telekomunikácií, kde sa podarilo dosiahnuť dobrú cenu, ktorej významná časť bude preinvestovaná priamo v spoločnosti. Dôležité kroky z pohľadu prípravy na privatizáciu sa urobili aj v reštrukturalizácii Slovenského plynárenského priemyslu a energetických podnikov.

Za najväčšie mínus považuje ministerka privatizácie neschválenie koncepcie transformácie vodární a kanalizácií vo vláde. Podľa jej názoru išlo len o „nekonečnú diskusiu“ o téme, ktorá vôbec nemusela byť predmetom stálej výmeny názorov. „Považujem to za gól do vlastnej brány vlády“, povedala M. Machová. Ako nie celkom splnenú úlohu možno hodnotiť aj nakladanie s majetkom v portfóliu Fondu národného majetku SR (FNM). Komisie na výber investorov totiž začali intenzívnejšie pracovať až ku koncu roka, pričom nie pri všetkých majetkových účastiach v podnikoch bolo potrebné čakať na zmenu legislatívy, aby sa s nimi mohlo nakladať.

Negatívne hodnotí ministerka privatizácie aj zatiaľ neúspešnú privatizáciu Solivarov Prešov. Problémom bol pokus o prenesenie štátnych záruk na prípadného nadobúdateľa a takáto komplikácia pravdepodobne nastane podľa Machovej aj pri privatizácii Imuny Šarišské Michaľany. Preto bude musieť štát pravdepodobne časť dlhu musieť umoriť.

Problémom ostáva podľa ministerky privatizácia niektorých podnikov pod správou jednotlivých rezortov, kde je možné často postrehnúť aj „nechuť privatizovať“. Napriek tomu, že ide o trhové statky, rezorty sa snažia udržať podniky pod svojím vedením, pričom argumenty na takéto konanie nemajú vo väčšine prípadov odborný charakter. V súvislosti so svojou kritikou rezortov v priebehu roka a možným odchodom z ministerstva M. Machová povedala, že prezentovaná kritika z jej strany v niektorých otázkach „zabrala“. Výsledkom je podľa jej slov najmä užšia spolupráca s Ministerstvom hospodárstva SR, kde je momentálne potrebné vykonať veľký objem práce.

Kľúčovými krokmi v roku 2001 bude podľa Machovej privatizácia akcií Transpetrolu, Všeobecnej úverovej banky a Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Na výplatu dlhopisov by sa mali použiť predovšetkým prostriedky zo zisku za SPP, v úvode roka však bude nevyhnutné použiť aj finančné prostriedky z privatizácie Slovenskej sporiteľne.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS