ČLÁNOK
Podľa M. Dzurindu zníženie DPH pre internet nie je riešením
17. januára 2002

Podľa predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) pre volanie na čísla 019xy, ktoré slúžia na pripájanie k internetu, nie je spôsob, ktorým by sa malo prispieť k rozširovaniu internetu na Slovensku. Ako premiér povedal na stredajšom brífingu po rokovaní s prezident Slovenských telekomunikácií, a.s. (ST), Ladislavom Mikušom, takéto riešenie by bolo krátkozraké, vzhľadom na naše integračné ambície. „DPH je v krajinách Európy približne na rovnakej úrovni, ako je na Slovensku. Jestvujú krajiny, kde je sadzba podstatne nižšia, ale to je otázkou jedného roka, keď budú podpisované prístupové zmluvy medzi Európskou úniou a týmito krajinami,“ uviedol M. Dzurinda.

Východisko zo súčasnej nelichotivej situácie slovenského internetu je podľa premiéra v pripravovanom projekte, o ktorom ho na rokovaní informoval prezident ST. Zámerom telekomunikácií je ponúknuť vláde SR projekt eSlovakia, ktorý má nadviazať na projekt elektronickej Európy, eEurope. Myšlienka projektu podľa L. Mikuša spočíva v angažovaní aj ostatných subjektov, ktorých činnosť ovplyvňuje vývoj informačnej spoločnosti. Veľa možností je pritom podľa neho napríklad aj v napájaní škôl na internet. „Toto úsilie však musí byť koncentrované. Nie je možné, aby to robila jedna alebo druhá strana samostatne,“ dodal L. Mikuš. Konkrétny plán projektu by mali zástupcovia ST a vlády prezentovať v období niekoľkých mesiacov.

Samotné zvyšovanie taríf pripojenia k internetu Slovenskými telekomunikáciami podľa L. Mikuša zatiaľ neaplikovali. Zvýšenie cien v tomto roku však nevylúčil. „Cenové úpravy závisia od niekoľkých faktorov. Samozrejme od spotrebiteľského dopytu, názoru našich zákazníkov a na druhej strane od plánovanej digitalizácie siete a zavedenia časovej tarifikácie,“ povedal prezident ST. Podľa neho by časovú tarifikáciu mohli spustiť už v prvom štvrťroku tohto roka. Mala by priniesť určitý balík, zahŕňajúci voľné minúty, ale aj cenovú úpravu.

Zmenu by mal podľa L. Mikuša v budúcnosti priniesť systém DSL, ktorý je nadstavbou na ISDN a ktorý pri permanentnom pripojení vo vyššej kvalite ako dial-up pripojenie je podstatne lacnejší. „Prihlasovanie sa prostredníctvom dial-up pripojenia nie je to hlavné riešenie,“ dodal Ladislav Mikuš.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS