ČLÁNOK
Podľa Kojdu sú Magvašiho vyhlásenia o SPP nezodpovedné
1. októbra 2001

Polemizovanie o tom, či predať akcie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) alebo nepredať, prípadne akým spôsobom by predaj mal prebehnúť, je nezodpovedné. Tieto vyhlásenia zároveň môžu zneistiť záujemcov o kúpu plynárenských akcií. V piatok to pre novinárov povedal prezident Fondu národného majetku SR (FNM) Jozef Kojda. „Tieto vyhlásenia nemajú žiaden ekonomický základ,“ dodal Kojda.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši tento týždeň povedal, že Strana demokratickej ľavice (SDĽ) zvažuje, či je nevyhnutné urýchliť privatizáciu 49 % SPP. „Nech sa to udeje, ak bude celospoločenský konsenzus,“ vyhlásil Magvaši.

Prezident FNM v piatok avizoval aj pripravované odporúčanie fondu ohľadom zvyšovania cien plynu pre právnické osoby. FNM chce ešte túto otázku konzultovať s viacerými inštitúciami a potom ohľadom ceny plynu vydá odporúčanie pre predstavenstvo akciovej spoločnosti SPP. „Fond vystupuje ako akcionár SPP a je zodpovedný za cenu akcií,“ povedal Kojda v súvislosti s preukázateľnými stratami plynárov vzhľadom na súčasné ceny plynu.

Šéf FNM sa vyjadril aj k príprave zmluvy akcionárskych práv v SPP z FNM na ministerstvo hospodárstva. Podľa Kojdu si chce fond zachovať určité právo veta, čo rovnako odôvodnil zodpovednosťou za hodnotu akcií plynárenského podniku.

Strana demokratickej ľavice (SDĽ) chce posúdiť doterajší priebeh privatizácie prirodzených monopolov. Republikový výbor SDĽ diskutoval aj o možnej „korekcii režimu privatizácie.“ Zároveň tiež rozhodol, že nevidí dôvod na podporu zvýšenia cien plynu v tomto volebnom období. Za úzkoprsé označil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši stanovisko koaličných partnerov, s výnimkou SOP, že zvýšenie cien plynu bude maximalizovať zisky z privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Aj pri predaji SPP sa podľa neho „pozerá len na krátkodobý výnos, nie na strategické záujmy SR.“

Podľa Magvašiho nie je neskoro diskutovať o privatizačnom procese v prípade SPP, lebo „privatizácia podniku sa ešte nezačala“, začali sa len prípravné práce, medzi ktoré patrí aj vypísanie tendra. O tom, či sa bude SDĽ snažiť o jeho zrušenie Magvaši zatiaľ nechcel hovoriť s tým, že o týchto otázkach musia najskôr rokovať v rámci koalície.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS