ČLÁNOK
Podľa Klestila Maastrichtské kritériá sťažujú rozšírenie EÚ
21. septembra 2001

Maastrichtské kritériá skomplikovali rozširovanie Európskej únie (EÚ) smerom k strednej a východnej Európe. „Je dôležité, aby reforma EÚ bola založená na legislatíve, ktorá bude zrozumiteľná pre všetkých Európanov,“ povedal rakúsky prezident Thomas Klestil v stredu na konferencii Európa Fórum vo Viedni. Podľa neho sa totiž európske zmluvy od prijatia Maastrichtských kritérií stali nezrozumiteľnými aj pre občanov členských krajín EÚ, pričom v súčasnosti je snaha zjednodušiť zmluvy o rozdelení kompetencií na nadnárodnej a národnej úrovni.

Ako skonštatoval zástupca Európskeho parlamentu Allain Barrau, proces rozširovania EÚ sa nemôže predlžovať a kandidátske krajiny musia čo najskôr dostať šancu na vstup do únie. „Krajiny sa pripravujú na integráciu technicky, politicky, aj ekonomicky, i keď plnením niektorých kritérií sa problémy jednotlivých krajín len skomplikujú,“ povedal Barrau.

Ministerka zahraničných vecí Rakúska Benita Ferrero-Waldner je naopak toho názoru, že rozširovanie únie smerom na východ by malo byť postupné a malo by sa realizovať v premyslených krokoch. Ministerka zdôraznila problémy kandidátskych krajín s porušovaním ľudských práv, pričom podporila myšlienku založenia agentúry pre ochranu ľudských práv v EÚ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS