ČLÁNOK
Podľa Johnstona je hlavným problémom SR nezamestnanosť
19. júna 2001

Hlavným problémom Slovenska je podľa generálneho tajomníka Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Donalda Johnstona príliš vysoká nezamestnanosť. Povedal to po pondelkovom stretnutí so slovenským premiérom Mikulášom Dzurindom. Prostriedkom na jej zníženie sú podľa neho investície do vzdelávania, ktoré by mali byť hlavnou prioritou.

Johnston pripomenul, že vzdelané obyvateľstvo je flexibilné, a preto sa skôr dokáže prispôsobiť podmienkam na trhu. Povzbudivými príkladmi môžu byť podľa neho skúsenosti so znižovaním nezamestnanosti v Španielsku, Portugalsku, či Írsku.

Minuloročný vstup Slovenska do OECD označil predseda slovenskej vlády za impulz pre pokračovanie reforiem, ktoré by mali vyústiť do prijatia do Európskej únie a NATO. OECD nám môže podľa Dzurindu pomôcť pri tvorbe podnikateľského prostredia a skvalitňovaní verejnej služby.

Generálny tajomník nepovažuje v súčasnosti OECD za klub bohatých, ale skôr za platformu. Jednotlivé štáty sa v nej snažia zdokonaľovať svoje ekonomiky prostredníctvom reforiem. Zatiaľ poslední šiesti novovoprijatí členovia OECD boli podľa Johnstona prínosom, čo platí aj pre Slovensko.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2020

USD 1,167 0,004
CZK 27,133 0,026
GBP 0,905 0,008
HUF 364,120 0,960
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS