ČLÁNOK
Podľa HN sa emisie dali predať výhodnejšie
13. augusta 2009

Japonské veľvyslanectvo Hospodárskym novinám (HN) potvrdilo, že v prípade predaja emisných kvót japonská štátna agentúra už bola pred podpisom memoranda o dohode so Slovenskom, po ktorom nasleduje už podpis zmluvy. Slovensko sa im však podľa zistení denníka už neozvalo. Podľa Hospodárskych novín Japonci potvrdili aj to, že by naše emisie kúpili za podobnú sumu ako od Česka či Maďarska – v prvom prípade išlo o desať eur za tonu, v druhom dokonca o viac ako trinásť eur. Slovensko predalo svoje kvóty firme Interblue Group len po päť eur za tonu.

Podľa prepočtov Hospodárskych novín tak štát mohol zarobiť aspoň o 74 miliónov eur viac. „Tá dohoda by bola podobná ako tá medzi Japonskom a Českom, Ukrajinou alebo Maďarskom,“ vyhlásil pre Hospodárske noviny radca japonského veľvyslanectva na Slovensku Toyokazu Kubota.

Ministerstvo podľa denníka stále tvrdí, že ponuka Interblue (5 eur za tonu) bola najvýhodnejšia – o žiadnom memorande s Japoncami nič nevie. Štát potvrdil, že zástupcovia japonskej agentúry NEDO mali jedno stretnutie na ministerstve ešte v roku 2008, keď bol ministrom Jaroslav Izák. Japonci podľa Hospodárskych novín hovoria o viacerých kontaktoch. „Neodznela žiadna oficiálna konkrétna ponuka na kúpu emisií,“ tvrdí v článku hovorkyňa rezortu Jana Kaplanová.

Ako uvádza štvrtkové vydanie Hospodárskych novín, exminister Izák rokovania poprel, jeho nástupca Ján Chrbet tieto informácie mal. „Áno, viem o tom, že sa s Japonskom rokovalo v rokoch 2006 a 2007, ale to nebolo počas môjho pôsobenia na ministerstve. Ja som to len videl na papieri, ale nesedel som s nimi,“ vyhlásil pre HN Chrbet.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS