ČLÁNOK
Podľa guvernéra Francúzskej národnej banky je euro úspechom
6. decembra 2000

Za jednoznačný úspech na hospodárskej úrovni označil šéf Francúzskej národnej banky (Banque de France) Jean-Claude Trichter jednotnú európsku menu euro. V rámci stretnutia podnikateľov v Paríži potvrdil J.C. Trichter vôľu Európskej centrálnej banky (ECB) zamedziť nárast inflácie vyvolanej ropným šokom.

„Silné euro je v záujme európskeho hospodárstva,“ dodal guvernér Banque de France. Podľa neho jednotná európska mena vytvorila po odstránení výmenných rizík medzi jednotlivými menami zónu stability a rastu. Za hlavnú úlohu ECB označil J.C. Trichter udržanie hodnovernosti spoločnej meny. „Skutočnosť, že dlhodobé úrokové sadzby sú v eurozóne nižšie ako v USA, je dôkazom uchovania dôveryhodnosti eura,“ dodal guvernér.

Výroky prezidenta ECB Wima Duisenberga spred mesiaca, podľa ktorých je ešte priskoro hodnotiť euro ako úspech, prijali trhy zle a euro znevýhodňovali. Vzhľadom na nejasnosti okolo rastu hospodárstva USA však získava jednotná európska mena oproti americkému doláru opäť na sile.

J.C. Trichter, ktorý je aj v rade ECB, zdôraznil úsilie centrálnej banky v boji proti inflácii. „Ostražitosť ECB naďalej zabezpečí nízku mieru inflácie,“ vyhlásil. Podľa šéfa francúzskej národnej banky sa v budúcnosti dá naďalej počítať s priemernou 3-percentnou mierou inflácie v EÚ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS