ČLÁNOK
Podľa guvernéra Francúzskej národnej banky je euro úspechom
6. decembra 2000

Za jednoznačný úspech na hospodárskej úrovni označil šéf Francúzskej národnej banky (Banque de France) Jean-Claude Trichter jednotnú európsku menu euro. V rámci stretnutia podnikateľov v Paríži potvrdil J.C. Trichter vôľu Európskej centrálnej banky (ECB) zamedziť nárast inflácie vyvolanej ropným šokom.

„Silné euro je v záujme európskeho hospodárstva,“ dodal guvernér Banque de France. Podľa neho jednotná európska mena vytvorila po odstránení výmenných rizík medzi jednotlivými menami zónu stability a rastu. Za hlavnú úlohu ECB označil J.C. Trichter udržanie hodnovernosti spoločnej meny. „Skutočnosť, že dlhodobé úrokové sadzby sú v eurozóne nižšie ako v USA, je dôkazom uchovania dôveryhodnosti eura,“ dodal guvernér.

Výroky prezidenta ECB Wima Duisenberga spred mesiaca, podľa ktorých je ešte priskoro hodnotiť euro ako úspech, prijali trhy zle a euro znevýhodňovali. Vzhľadom na nejasnosti okolo rastu hospodárstva USA však získava jednotná európska mena oproti americkému doláru opäť na sile.

J.C. Trichter, ktorý je aj v rade ECB, zdôraznil úsilie centrálnej banky v boji proti inflácii. „Ostražitosť ECB naďalej zabezpečí nízku mieru inflácie,“ vyhlásil. Podľa šéfa francúzskej národnej banky sa v budúcnosti dá naďalej počítať s priemernou 3-percentnou mierou inflácie v EÚ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2020

USD 1,171 0,001
CZK 27,233 0,085
GBP 0,912 0,003
HUF 365,530 0,170
CAD 1,568 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS