ČLÁNOK
Podľa Grubera môžu VSŽ uzavrieť budúci rok so ziskom 2,9 mld. Sk
20. septembra 1999

Členovia dozornej rady VSŽ, a.s., Košice do dnešného dňa nedostali žiadny materiál o perspektívnom vývoji spoločnosti. „Za to je zodpovedný súčasný prezident VSŽ Gabriel Eichler,“ uviedol na piatkovom stretnutí s novinármi v Košiciach predseda predstavenstva akciovej spoločnosti Hutník Jaroslav Gruber. Dodal, že odborníci spoločnosti Hutník vypracovali návrh koncepcie rozvoja hutníckeho kombinátu na najbližších 5 rokov, ktorý G. Eichler zakázal predložiť na verejnosť – akcionárom, či zástupcom štátu. G. Eichler údajne zakázal účasť viceprezidenta pre financie Vladimíra Repčáka na rokovaní so zástupcami Ministerstva financií SR (MF). Túto informáciu však v rozhovore pre agentúru SITA vyvrátil hovorca VSŽ Jozef Marko, keďže „v čase rokovaní na MF Vladimír Repčák v Bratislave vôbec nebol prítomný“.

Podľa koncepcie Hutníka, ktorú prezentoval J. Gruber, by po predpokladanej tohtoročnej konsolidovanej strate približne 285 mil. Sk mohli VSŽ budúci rok dosiahnuť zisk 2,9 mld. Sk a v roku 2003 by konsolidovaný čistý zisk už mohol predstavovať 3,1 mld. Sk. Podľa Grubera by súčasný vývoj, ktorý zastupuje G. Eichler, mohol viesť do dvoch mesiacov k odstaveniu výroby vo VSŽ pre platobnú neschopnosť pri nákupe vstupných surovín. „Za tento stav nesie popri súčasnom vedení VSŽ plnú zodpovednosť aj MF,“ povedal J. Gruber. „Takéto smerovanie vývoja VSŽ by ich mohlo dostať na úroveň banánových republík,“ myslí si predseda predstavenstva Hutníka. Doteraz uverejňované informácie zo strany top manažmentu VSŽ boli podľa neho permanentne filtrované a aj napriek ubezpečeniam prezidenta G. Eichlera by vývoj v rámci novej organizačnej štruktúry mohol viesť k ohrozeniu 8 000 až 10 000 pracovníkov železiarní.

Mimoriadne valné zhromaždenie VSŽ, ktoré sa bude konať 22. septembra musí podľa Grubera priniesť jasný vývoj kombinátu nielen z pohľadu súčasnosti, ale najmä budúcnosti. „Uvidíte, že od stredy 22. septembra to bude vo VSŽ už o niečom celkom inom,“ povedal J. Gruber pre agentúru SITA. Súčasne uviedol, že Slovensko má dostatočný počet kvalifikovaných manažérov, ktorí dokážu nahradiť momentálnych zahraničných poradcov. Medzi ľudí, ktorí sa už osvedčili, alebo by boli podľa neho prospešní pre VSŽ, zaradil súčasného ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Petra Magvašiho, viceprezidenta pre financie Vladimíra Repčáka a súčasných manažérov pôsobiacich vo VSŽ Jozefa Buššu, Vladimíra Korfanta, či Viliama Harčára.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2023

USD 1,065 0,001
CZK 24,360 0,077
GBP 0,868 0,001
HUF 386,700 1,080
CAD 1,430 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS