ČLÁNOK
Podľa Eichela predbehne Európa v ekonomickom raste USA
15. januára 2001

Nemecký minister financií Hans Eichel uviedol, že hospodársky rast v Európe by mal svojim tempom v budúcom roku predbehnúť americkú ekonomiku, čo by malo zároveň euru pomôcť udržať si jeho zisky voči americkému doláru. „Hospodárske vyhliadky Európy sú výborné a sú dokonca lepšie ako tie v USA,“ uviedol Eichel počas svojej návštevy v Tokiu. „Rozdiel v hospodárskom raste medzi USA a Európou, ktorý je často označovaný za príčinu slabého eura, by sa mohol vyrovnať v budúcom roku,“ dodal minister. „Pozitívny vývoj výmenného kurzu eura za posledné týždne potvrdzuje, že finančné trhy reagujú na meniace sa prognózy,“ zdôraznil ďalej Eichel.

Euro posilnilo od začiatku októbra z hodnoty 0,82 USD / EUR na 0,95 USD / EUR z konca minulého týždňa. K oživeniu euru dopomohlo najmä prudké spomalenie amerického rastu v treťom kvartáli minulého roka. Napriek tomu sa však euro stále nachádza výrazne pod úrovňou, na ktorej sa nachádzalo pri jeho uvedení pred dvoma rokmi.

Eichel, poukazujúc na silné makroekonomické ukazovatele v eurozóne, vyjadril svoje presvedčenie, že výrazný rast v regióne bude pokračovať aj naďalej. Poznamenal tiež, že inflácia v bloku sa udržala na miernej úrovni napriek minuloročnému extrémnemu rastu cien ropy, ktoré dosiahli na začiatku jesene 10-ročné maximum. „Inflácia už v Európe nepredstavuje závažný problém,“ dodal. Eichel tiež vyjadril svoje presvedčenie ohľadne ďalšej stability eura, porovnateľnej k stabilite niekdajšej nemeckej marky. „A to je hlavný dôvod, prečo sa domnievam, že euro bude voči americkému doláru naďalej posilňovať,“ dodal minister.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS