ČLÁNOK
Podľa E. Kováča by bol konkurz na VšZP protiústavný
12. marca 2002

Podľa riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Eduarda Kováča, nie je možné vyhlásiť na poisťovňu konkurz. „Vyplýva to z výsledkov analýzy, ktoré jednoznačne ukázali, že vyhlásenie konkurzu na VšZP by bolo v rozpore s Ústavou SR. Túto analýzu sme poskytli aj konkurznej sudkyni,“ uviedol Kováč.

Štát zriadil VšZP zákonom ako verejnoprávnu inštitúciu, aby prostredníctvom nej realizoval ústavné práva občanov v zmysle ústavy, teda zabezpečoval zdravotnú starostlivosť prostredníctvom zdravotného poistenia. Ako povedal E. Kováč, v tom istom zákone štát prevzal aj garanciu za jej platobnú schopnosť. Hroziaci konkurz VšZP preto podľa neho nemožno posudzovať len podľa zákona o konkurze a vyrovnaní. „Je nevyhnutné posudzovať súvislosti medzi Ústavou SR, zákonom o zdravotnom poistení, zákonom o konkurze a vyrovnaní a tiež návrhmi konkurzných veriteľov,“ konštatoval riaditeľ VšZP.

Štyri lekárenské subjekty a Grato, s.r.o. Trenčín, voči ktorým má VšZP záväzky v celkovej výške 5 mil. Sk, podali návrh na konkurz VšZP v septembri. Jeden z veriteľov si pritom uplatňoval pohľadávky voči poisťovni v likvidácii Perspektíva-DZP, pričom argumentoval nástupníctvom VšZP k zrušenej poisťovni v likvidácii.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS