ČLÁNOK
Podla Dolgoša ide v jeho kauze o interpretáciu zákona
27. marca 2003

Interpretácia zákona, s ktorou prišla vyšetrovatelka v prípade skúmania prevodu financných prostriedkov vo výške 7 mld. Sk z osobitného úctu ministerstva privatizácie na Fond národného majetku SR (FNM) z roku 1993, je prekvapujúca. Na tlacovej besede to povedal bývalý minister privatizácie Lubomír Dolgoš, ktorý je v tejto súvislosti obvinený zo zneužívania právomocí verejného cinitela a sprenevery. Podla neho však ide o nezmyselné obvinenie a celý prípad stojí len na interpretácii vtedy platnej legislatívy.

Dolgoš upozornil aj na to, že od septembra minulého roka sa v prípade nic nepohlo. Exminister už vlani podal na Krajskú prokuratúru v Bratislave žiadost o preskúmanie postupu vyšetrovatelky, pretože podla neho je prípad vykonštruovaný a otvoreným listom sa obrátil aj na Generálnu prokuratúru, prokurátor Serbin však po preskúmaní námietok oznacil vyšetrovanie aj nadalej za dôvodné. Hlavnou snahou L. Dolgoša je podla jeho slov ocistenie sa od krivých obvinení a co najskoršie uzavretie celého prípadu, pricom by privítal aj posun smerom k súdnemu pojednávaniu. L. Dolgoš. Na otázku, ci s obvinením vzneseným v máji minulého roka súvisí aj jeho následných odchod zo strany ANO Dolgoš vyhlásil: „nedá sa povedat, že by to nesúviselo“.

Osobitný úcet zriadila v roku 1991 vláda SR podla zákona SNR z roku 1990 na zhromaždovanie penazí z malej privatizácie a z likvidácie štátnych podnikov. Správcom úctu bolo ministerstvo privatizácie. Vyšetrovatelia tvrdia, že fond mohol s prevedenými prostriedkami nakladat až po zúctovaní ministerstvom. Práve v súvislosti so zúctovaním prostriedkov používa vyšetrovatelka podla Dolgoša nesprávne argumenty.

Podla viacerých obvinení, ktoré sa v súvislosti s prevodmi financií z ministerstva na fond objavili, bol prevod nezákonný. V takomto prípade by si však podla Dolgoša ministerstvo privatizácie malo nárokovat spätné vrátenie prostriedkov, co sa doteraz nestalo. Prekvapujúce je podla neho aj jeho obvinenie so sprenevery, kedže prevedené peniaze boli vynaložené fondom v súlade so zákonom. Zdokladovanie použitia financií je aj súcastou vyšetrovacieho spisu a peniaze sú dosledovatelné.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

4. 3. 2021

USD 1,203 0,001
CZK 26,208 0,070
GBP 0,863 0,001
HUF 364,530 0,780
CAD 1,521 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS