ČLÁNOK




Podľa ČEZ pre vládu SR nemusí byť podstatné či bohunickú V1 predá investorovi
12. augusta 2004

Záujem o kúpu bohunickej V1, ktorá sa má odstaviť už v rokoch 2006 až 2008, považuje minister hospodárstva SR Pavol Rusko za dôležitý faktor pri výbere nového vlastníka Slovenských elektrárni (SE). Minister hovorí, že po jej odpredaji totiž už štát nebude zaťažený vysokými nákladmi na likvidáciu. Český záujemca o elektrárne ČEZ, ktorý práve nechce V1 kúpiť, ale si ju chce od štátu iba prenajať, ale uvádza, že vlastníctvo jadrových blokov nie je podstatné.

Likvidácia všetkých zariadené sa podľa ČEZ totiž hradí vždy iba z osobitného fondu a ten sa vytvára z príspevkov samotných výrobcov jadrovej elektriny. „Podstatné nie je vlastníctvo jadrových blokov, ale kto hradí likvidáciu zariadení. V SR je to hradené zo Štátneho fondu likvidácie jadroenergetických zariadení,“ povedal hovorca ČEZ Ladislav Kříž s tým, že v prípade prijatia ponuky ČEZ slovenská vláda získa okrem vlastnej kúpnej ceny aj prostriedky z dohodnutého prenájmu V1.

Dôležité je, že aj keď ČEZ bude v prípade svojho víťazstva v tendri na SE iba prevádzkovateľom V1, tak odvody do fondu z tamojšej vyrábanej elektriny bude do spomenutého fondu odvádzať tak, ako keby bol aj jej vlastníkom. Pripravovaná legislatíva EÚ totiž ráta s tým, že do fondov na likvidáciu jadrových zariadení i jadrového odpadu musia prispievať všetci ich prevádzkovatelia bez ohľadu na to, či dané zariadenia aj vlastnia.

„V prípade, že ČEZ uspeje v tendri na získanie podielu v SE, je pripravený plniť si svoje povinnosti súvisiace s odvodom prostriedkov do štátneho fondu likvidácie aj nad rámec podmienok definovaných v transakčných dokumentoch,“ hovorí Kříž, čím upozorňuje na to, že v materiáloch predložených investorom zo strany privatizačného poradcu nebola ešte riešená otázka plnenie fondu zo strany prevádzkovateľa V1. To potvrdzuje aj Peter Mitka z firmy PricewaterhouseCoopers, ktorá je poradcom vlády pri predaji SE. „To, či odvody do fondu má platiť iba vlastník, alebo aj prevádzkovateľ blokov, musíme ešte preskúmať. Predmetná legislatíva EÚ v danej oblasti ešte definitívne odobrená nie je,“ povedal Mitka.

Okrem ČEZ o celé SE vrátane jadrových zdrojov bojuje aj ruský RAO UES a pravdepodobne aj taliansky Enel, ktorý však svoju ponuku pred ukončením tendra nechcel špecifikovať. Práve RAO UES pritom má záujem aj o prevzatie V1 a minister Rusko už pre médiá naznačil, že ak bude chcieť zvíťaziť v tendri ČEZ, musí za SE ponúknuť významne vyššiu cenu ako ruský investor.

Privatizačná komisia má k ponukám investorov zasadnúť prvýkrát už vo štvrtok. Podľa Mitku môže poradca pred komisiu predstúpiť s dvoma možnosťami, a to buď odporučí ihneď jedného preferovaného záujemcu, alebo komisiu požiada o dodatočný čas na ďalšie vyjasňovacie rokovania s investormi. „Zatiaľ sú obe tieto možnosti rovnocenné,“ hovorí Mitka. ČEZ sa pritom vyslovil, že by svoju ponuku ešte rád osvetlil. Ak ale komisia schváli iného preferovaného záujemcu, už na to česká firma šancu nedostane.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS