ČLÁNOK
Podľa agentúry Fitch riziko na rozvíjajúcich sa trhoch rastie
18. apríla 2001

Úverové riziká na rozvíjajúcich sa trhoch silnejú kvôli spomaleniu vývoja svetovej ekonomiky a nebezpečenstvu, že pokračujúce ekonomické problémy v krajinách ako Argentína môžu narušiť dôveru investorov. Uviedla to ratingová agentúra Fitch. Podľa správy agentúry Fitch boli za posledný polrok znížené ratingy Argentíny, Turecka, Indonézie, Filipín a Českej republiky.

„Vývoj, ktorý je špecifický pre každú krajinu, vrátane politických udalostí, hral bezpochyby pri nedávnom zvýšení úverového rizika veľmi dôležitú úlohu,“ uviedla agentúra Fitch v tlačovej správe. Ratingy merajú schopnosť krajín splácať dlhy a pokles ratingov znamená zdraženie pôžičiek. Podľa Fitch má na tieto trhy nepriaznivý vplyv aj výrazné spomalenie americkej ekonomiky a skutočnosť, že Japonsko je na pokraji recesie. Agentúra Fitch upozornila, že spomalenie svetovej ekonomiky bude mať vplyv na krajiny, ktoré sú výrazne závislé od globálneho trhu elektroniky alebo od cien komodít, na ktoré sú zvlášť citlivé rozvíjajúce sa trhy.

Rizikom sú pre tieto trhy aj veľkí individuálni príjemcovia pôžičiek, ktorí majú finančné problémy, čo je prípad Argentíny. Podľa Fitch môžu dokonca problémy Argentíny prinútiť investorov k úplnému stiahnutiu ich investícií z týchto trhov. Argentína tvorí približne pätinu v portfóliu investorov zameranom na rozvíjajúce sa trhy, . Opakujúce sa finančné krízy v Turecku a Argentíne a obavy z nedostatočnej rýchlosti reforiem v ázijských krajinách, akou je Indonézia, pripomínajú investorom riziká, ktoré sú neoddeliteľné od týchto trhov. Podľa agentúry Fitch však uľahčí splácanie dlhov uvoľňovanie americkej menovej politiky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 10. 2023

USD 1,053 0,006
CZK 24,460 0,121
GBP 0,866 0,002
HUF 388,600 0,900
CAD 1,434 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS