ČLÁNOK




Podarilo sa naklonovať prvé ľudské embryo
29. novembra 2001

Americký vedci nedávno uverejnili správu o naklonovaní prvého ľudského embrya. Ak sa potvrdia experimenty americkej biotechnologickej spoločnosti Advanced Cell Technology, nastane výrazný prelom v napredovaní genetického výskumu. Tento nečakaný objav vznikol počas výskumu cieleného na vývoj terapeutík pre Parkinsonovu chorobu a diabetes. Spoločnosť uviedla, že nemá žiadne plány používať embryá na vývoj geneticky identických kópií ľudí. Namiesto toho plánuje využiť nešpecializované druhy buniek vzniknuté v novopočatom embryu ako základ pre novú liečbu.

ACT tím uviedol, že vytvoril embryo aplikovaním rovnakej techniky aká bola použitá pri vytvorení prvého klonovaného cicavca, ovce Dolly. Vedci použili extrémne tenkú ihlu na vysatie genetického materiálu (DNA) zo zrelého vajíčka. Potom do bezjadrového vajíčka nadávkovali jadrá kožných buniek darcu a inkubovali ho v špecifických podmienkach, ktoré umožnili jeho delenie a rast. Pretože jadrá kožných buniek obsahujú kompletnú sadu ľudských génov, zárodok sa môže začať vyvíjať. Spoločnosť uskutočnila experimenty za cieľom využiť potenciál zárodkových kmeňových buniek t.j. telových „stavebných buniek“, ktoré sa môžu premeniť na ktorýkoľvek typ tkaniva, ako sú svaly, krv, koža alebo mozog. Môžu byť pestované neobmedzene, čím sa stanú nelimitovaným zdrojom tkanív pre transplantáciu a tým umožnia liečbu mnohých ochorení.

Správa o naklonovaní prvého ľudského embrya bola akoby „pokropením živou vodou“ pre americké biotech akcie, ktoré po období stagnácie a straty záujmu investorov opäť dostali nový impulz. Investori, ktorí sa „posmievali“ investovaniu do biotechu, ako tajuplnej, ba až nadpozemskej vede, zbystrili svoj zrak pri pohľade na akcie biotechnologických firiem.

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že biotechnologické akcie sa v tomto roku držali lepšie ako zvyšok trhu. Biotechnologický index na American Stock Exchange klesol tento rok iba o 5%, kým Standard & Poors 500 sa prepadol o 13 % a Nasdaq Composite klesol až o 23%. Vzhľadom na skutočnosti, ktoré sa udiali v USA (útoky, hospodárska recesia a pod) môžeme tieto výsledky hodnotiť vcelku pozitívne. Obrat, ktorý nastal po 21. septembri bol veľmi rýchly. Biotech index vzrástol o 44% a Nasdaq o 34%.

Nedeľná novinka môže výrazne pozdvihnúť sektor biotechnológií z viacerých dôvodov:

– Akciový kapitál vložený do výskumu kmeňových buniek sa stal dôveryhodnejším. Táto malá a relatívne ignorovaná oblasť biotechu môže priamo ťažiť zo svojich objavov. Podľa teórie, že kmeňové bunky vypestované v klónovanom embryu sa môžu „zalisovať “ do jednotlivých častí tela a tak obnoviť poškodené bunky, dáva novú nádej pri snahe o definitívnu porážku takých doteraz nevyliečiteľných chorôb ako napr. rakovina alebo diabetes.
– Investori by mohli staviť na firmy s dobrým menom, čím pozdvihnú celý sektor.

David Soweby, portfólio manager u Loomis Sayles poznamenáva, že hoci veľké biotechnologické firmy ako Amgen, Genentech, Biogen a Genzyme nemusia byť priamo zapojené do klónovania alebo výskumu kmeňových buniek, ich akcie budú profitovať len preto, že ide o rovnaké odvetvie. Investori, ktorí si ešte pamätajú 60% pokles Nasdaq-u budú, podľa jeho názoru, oveľa opatrnejší pri výbere akcií do svojho portfólia. Uprednostňované budú spoločnosti s už vybudovaným menom.

Napriek tomu by investori mali mať stále na pamäti, že nečakaný vedecký objav nemusí vždy znamenať „jackpot“. Podobne ako v prípade klónovania ovce Dolly. Prvý deň po oznámení tejto novinky 24.februára 1997, biotechnologický index pomaly klesol a do konca týždňa sa jeho hodnota znížila o 2,6%. Je však vysoko pravdepodobné, že investori sa začnú hlbšie zaujímať o biotechnologický sektor.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 5. 2024

USD 1,074 0,005
CZK 25,025 0,065
GBP 0,856 0,000
HUF 388,950 0,030
CAD 1,468 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS