ČLÁNOK
Pod maskou je aj odvaha lacná
12. marca 2001

Súvislosť medzi zablokovaním hraničných priechodov a žiadosťou o vyšší plat má rovnakú hodnotu ako znefunkčnenie výťahu vo výškovej budove po manželskom nedorozumení. Efekt nie je nijaký, len naozaj slabšie nátury poľutujú paroháča a zo solidarity použijú schody.

Slovenským odborárom sa podarilo dostať do všetkých spravodajských relácií, písali o nich vo všetkých novinách. Na niekoľko hodín zdržali kamióny i turistov. Je viac ako pravdepodobné, že časť z nich prišla aj o peniaze. Odborári boli spokojní, hoci z peňazí, o ktoré pripravili spoluobčanov i cudzincov nedostali nič. Toľko reklamy zadarmo nemali už dávno, otázka je či im to pomôže pri získavaní nových členov. Racionálne uvažujúci človek totiž musí odmietnuť vynucovanie si vlastných záujmov tým, že poškodzuje cudzie.

Odborári dementovali informáciu, že protestné zhromaždenia na hraniciach stáli 50 miliónov korún. Vraj toľko peňazí budú stáť všetky ich pripravované protesty. Neodborári sa majú na čo tešiť. Za 50 miliónov korún sa dá narobiť „štabarcu“ naozaj veľa, možno bude aj ohňostroj.

Odboroví bosovia, mimochodom medzi zablokovanými hraničnými priechodmi sa presúvali limuzínami, sa zastrájali, že zablokujú aj prístup do bratislavského Volkswagenu. Zrejme mali pocit, že robotníci z prosperujúcej fabriky radi obetujú časť výplaty, aby vyjadrili spolupatričnosť. Odborárska verchuška si napokon blokádu cesty do fungujúcej fabriky rozmyslela, možno tušiac, že by im neprešla tak ľahko ako nedávny neohlásený pochod centrom Bratislavy, keď policajti namiesto toho, aby ich rozohnali, robili im garde.

Odborári radi vystupujú v mene všetkých ľudí práce, hoci mandát dostali len od časti. Človek práce zvyčajne nepotrebuje táravého obhajcu a odkedy sa nerozdávajú Vianočné kolekcie, tak často ani odbory.

Odborári majú licenciu na jednoduché riešenia a vysvetlenia. Slabá účasť na protestných akciách vraj pramení zo strachu ľudí, že krvilační zamestnávatelia sa protestujúcim pomstia vyhadzovom s práce. Strach má veľké oči, preto odborári navrhli nespokojným, aby používali škrabošky. Z protestov sa tak stal maškarný bál a z odborov agentúra na výrobu zábavných programov. Maska na tvári možno dodáva odvahu a radoví odborári by ju nemali sňať ani pri voľbách svojich predstaviteľov. Možno sa potom za nich budú menej hanbiť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 10. 2021

USD 1,160 0,000
CZK 25,403 0,016
GBP 0,844 0,003
HUF 359,710 0,710
CAD 1,434 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS