ČLÁNOK
Pod dočasnou ochranou je deväť spoločností
6. mája 2021

V apríli rozhodli súdy o poskytnutí dočasnej ochrany podnikateľov pred veriteľmi iba pre jeden subjekt, dvom spoločnostiam bola dočasná ochrana predĺžená o tri mesiace. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF SK, do konca apríla 2021 tak dočasnú ochranu využívalo deväť podnikateľských subjektov.

„Malý počet dlžníkov pod dočasnou ochranou je spôsobený zmenou legislatívy. Jej zámerom bolo, aby tento inštitút pomoci využili iba subjekty, u ktorých je predpoklad, že po uplynutí obdobia troch, respektíve šiestich mesiacov pod ochranou, budú schopní uhrádzať svoje záväzky,” objasnila hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Z deviatich spoločností, ktoré k 30. aprílu využívali dočasnú ochranu, štyri podnikajú v priemysle. Z hľadiska dosahovaného obratu sú najväčšími NexisFibers z Humenného a Fortischem „pod dočasnou ochranou“ so sídlom v Novákoch. Priemyselný podnik z Hornej Nitry je zároveň aj najväčším zamestnávateľom.

CRIF – Slovak CreditBureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Obom registrom zabezpečuje technický servis a služby klientskych centier. Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 9. 2021

USD 1,178 0,002
CZK 25,296 0,015
GBP 0,854 0,003
HUF 351,490 1,300
CAD 1,491 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS