ČLÁNOK


,

Pocítacový trh sa spamätáva
1. marca 2003

Zdá sa, že kríza trhu s pocítacmi, ktorá vrcholila v roku 2001, ustupuje. Popredné agentúry, zaoberajúce sa prieskumom trhu s informacnými technológiami, nedávno zverejnili údaje o predaji pocítacov za posledný štvrtrok 2002 i za celý uplynulý rok. Oba predaje celosvetovo narástli. Další dôležitý údaj: spolocnost Hewlett-Packard (HP) si v štvrtom štvrtroku opät vybojovala stratené postavenie najväcšieho svetového výrobcu.

Podla agentúry IDC v porovnaní s posledným kvartálom 2001 vzrástol celosvetový predaj pocítacov v štvrtom štvrtroku 2002 o štyri percentá. Celorocný predaj narástol o 1,5 percenta. V Spojených štátoch vzrástol predaj v štvrtom štvrtroku o 6,6 % a celorocne o 3,9 %. Na celom svete sa vlani vyrobilo 136 miliónov péceciek, notebookov a serverov s procesormi od spolocností Intel a AMD. Najväcší konkurent spolocnosti IDC, agentúra Gartner Dataquest, používa odlišné štatistické metódy, preto sú jej císla mierne odlišné. Podla nich celosvetový predaj pocítacov vzrástol medzirocne o 2,7 % a v USA o 4,4 %. Na celom svete sa podla týchto údajov vyrobilo 132 miliónov pocítacov.

V žiadnom prípade teda nejde o dramatický nárast trhu; vzhladom na neštastný rok 2001, ked svetový pocítacový priemysel po prvýkrát zaznamenal pokles, je to však pozitívna informácia. „V porovnaní s našimi ocakávaniami dopadol štvrtý štvrtrok velmi dobre, najmä v USA. Hodnotíme to ako príjemné prekvapenie,“ povedal analytik spolocnosti IDC Loren Loverde.

HP opät na cele

Príjemné prekvapenie urcite zažilo aj vedenie spolocnosti Hewlett-Packard. HP predal v poslednom kvartáli o 120-tisíc pocítacov viac ako jeho najväcší rival, spolocnost Dell. Z hladiska poctu predaných kusov získal HP 16,1-

-percentný podiel na trhu, kým Dell ostal so svojimi

15,7 % tesne druhý. Podla marketingového viceprezidenta divízie osobných systémov HP Jima McDonnella je tento úspech výsledkom agresívneho znižovania cien a zvýšeného predaja domácim používatelom. Vianoce sú tradicne casom, ked sa kupujú pocítace najmä do domácností.

HP sa stal najväcším výrobcom pocítacov po prvýkrát v druhom štvrtroku 2002, vdaka zlúceniu so spolocnostou Compaq Computer. V tretom štvrtroku však Dell strhol vedenie na svoju stranu. A v štvrtom štvrtroku sa karta opät obrátila.

Boj medzi HP a Dellom nie je zdaleka rozhodnutý. Hoci HP v poslednom kvartáli viedol v pocte predaných pocítacov, v tržbách výrazne zaostával za konkurentom. Z pohladu tržieb HP získal len 9,8-percentný podiel na trhu, kým Dell až 24-percentný. To bola druhá strana výrazného znižovania cien. Okrem toho si Dell zachoval vedúcu pozíciu v pocte predaných kusov na najdôležitejšom trhu, teda v USA. Tu bol jeho trhový podiel 29,2-percentný, kým HP obsadil s 20,8 percentami druhé miesto.

Agentúra IDC ocakáva, že najbližšie štvrtroky si zrejme obe spolocnosti budú navzájom vymienat prvé a druhé miesto. Možno tiež medzi nimi ocakávat cenovú vojnu. Už dnes sú napríklad niektoré stolové pocítace od HP o niekolko dolárov lacnejšie ako porovnatelné modely od Dellu. Dá sa predpokladat, že obe spolocnosti si zacnú navzájom „podliezat“ ceny.

Predlžujú životnost

Výsledky dalších významných výrobcov sú rôzne. Spolocnost Gateway si pocas štvrtého štvrtroka celosvetovo polepšila, v USA však strácala pozície. Tretí najväcší výrobca, spolocnost IBM, zaznamenal v poslednom kvartáli nárast v USA i na celom svete. Celorocne však vykázal mierny pokles. Spolocnost Apple si koncom roka mierne zlepšila pozíciu v USA.

Odborníci však upozornujú, že rok 2002 možno hodnotit ako úspešný jedine vdaka zvýšenému záujmu domácich používatelov. O celkovom ozdravení pocítacového trhu by bolo ešte predcasné hovorit.

„Trh s domácimi pocítacmi sa po velmi tažkom roku 2001 vlani pozviechal,“ hovorí analytik spolocnosti Gartner Dataquest Charles Smulders. „Trh s pracovnými pocítacmi zatial nejaví známky zotavenia. V neistých casoch sa firmy radšej snažia predlžit životnost existujúcich pocítacov namiesto toho, aby nakupovali nové.“

Firemní zákazníci, ktorí tradicne prinášali výrobcom pocítacov najväcšie zisky, zacali šetrit. Mnohí z nich kupovali výpoctovú techniku naposledy v roku 1999. Znepríjemnuje to život nielen dodávatelom hardvéru, ale aj spolocnosti Microsoft ako dominantnému dodávatelovi operacných systémov. Microsoft nedávno prestal dodávat rozširujúce balíky pre systémy Windows 98 a Windows 2000. Snaží sa tak nepriamo donútit zákazníkov, aby kupovali nové pocítace so systémom Windows XP. V krajinách Európskej únie a Japonsku pokracovala kríza pocítacového trhu aj v roku 2002. V Ázii už tradicne rástol predaj pocítacov rýchlejšie ako kdekolvek inde. Tento rast sa však mierne spomalil. V rámci Ázie najväcšiu dynamiku rastu vykazuje už niekolko kvartálov Cína, hoci podla IDC nie je nárast cínskeho trhu až taký dramatický, ako sa pôvodne ocakávalo.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS