ČLÁNOK


,

Pocítace menia svoju tvár
28. marca 2003

Nemecký CeBit je najväcším veltrhom informacných a komunikacných technológií na svete. Vystavuje na nom prevažná väcšina firiem, ktoré v tejto oblasti nieco znamenajú. Na rozdiel od slovenského Cofaxu, ci ceského Invexu tu možno vidiet naozaj najnovšie trendy.

Viaceré produkty, ktoré sa vlani predstavili len ako pokusné prototypy, tento rok už mnohí výrobcovia predvádzali ako bežné komercné produkty. Týka sa to napríklad mobilných telefónov tretej generácie. Alebo modrých diskov, nástupcov dnešných dévedeciek.

Kým na jednu stranu DVD disku sa vojde 4,7 gigabajtu dát, v prípade modrého disku je to takmer 30 GB. Na staré známe cédecko sa vojde 650 megabajtov. DVD má rovnaké rozmery, ale stopa so zaznamenanými údajmi je na nom omnoho hustejšia, co si vyžaduje jemnejší laser na jej cítanie. Na modrom disku je záznam ešte viac zahustený, pricom rozmery cédecka ostávajú zachované. Hned na prvé prototypy sa dalo nahrávat, co nebolo možné pri prvých CD a DVD diskoch.

Vlani predstavila prehrávac modrých diskov jedine spolocnost Toshiba. Tento rok pribudli aj další výrobcovia. Zaujímavý bol prenosný prehrávac spolocnosti Philips, ktorý prehráva miniatúrne modré disky s priemerom 3 cm a kapacitou 1 GB – vzhladom na zmenšené rozmery ide o kapacitu, ktorá si zaslúži uznanie.

Prenosná sila

Na tohtorocnom CeBit-e sa takisto po prvýkrát prezentovala široká škála pocítacov typu Tablet PC. Vlani išlo len o prvé prototypy, teraz svoje modely predstavilo množstvo spolocností, vrátane firiem Acer, Hewlett-Packard (HP), Fujitsu-Siemens a Toshiba.

Tablet PC vyzerá ako tenká doska, z jednej strany vybavená relatívne velkou obrazovkou. Obrazovka je dotyková, takže text možno písat dotykovým perom priamo na nu (a používat pocítac podobne ako poznámkový blok). Takisto fungujú aj vreckové pocítace typu PDA. Tie však nedisponujú plnohodnotným výkonom ako Tablet PC. Vdaka nemu fungujú Tablet PC ako plnohodnotné pocítace s plnou verziou systému Windows a všetkými bežnými pracovnými aplikáciami.

Tento nový typ pocítaca je tak schopný konkurovat stolným péceckám. Coraz viac im konkurujú aj staré známe notebooky. Presario 3000 od spolocnosti HP disponuje procesorom Pentium 4 s 2,4 GHz, grafickou kartou AGP s videopamätou 64 MB, DVD mechanikou a najmä obrovským 16-palcovým monitorom, ktorého zobrazovacie možnosti zodpovedajú 17-palcovému monitoru stolných pocítacov. Notebooky s velkou výpoctovou silou a 16-palcovými displejmi predstavili aj spolocnosti Sony, Toshiba ci Apple.

V klasických péceckách pokracuje trend šetrenia priestoru. Tradicné rozmerné monitory nahrádzajú LCD monitory s plochou obrazovkou (ich ceny vlani dramaticky poklesli). Samotné pocítacové veže sa robia co najmenšie, aby na pracovnom stole nezaberali vela miesta. Požiadavka na malé rozmery je totiž typická najmä pre firemných zákazníkov.

Sú tu kríženci

Pre domácich používatelov je pécecko nástrojom na prácu i zábavu. Je však známe, že ako prístroj na sledovanie televízie ci filmov z DVD je pocítac dost nedokonalý. Preto sa vždy objavovali koncepcie rozlicných krížencov medzi pocítacom a televízorom, ci medzi pocítacom a hi-fi vežou.

Tento rok však akoby sa s takýmito prístrojmi vrece roztrhlo. Ako príklad možno uviest Paciu02 od taiwanskej firmy Pacco. Jeho dizajn v sebe spája prvky televízora a pocítacového monitora. Funkcne umožnuje sledovat televíziu, prehrávat filmy na DVD, pocúvat rozhlas, prehrávat cédecká a MP3 súbor, napalovat cédecká, surfovat po internete, mailovat a správu osobných údajov. Prístroj sa ovláda pomocou bezdrôtovej klávesnice a myši.

Spríjemnit domácu prácu s pocítacom by mala celá nová kategória produktov, nazývaná Smart Displays (inteligentné obrazovky). Hoci dizajnovo pripomínajú Tablet PC, na rozdiel od nich nie sú plnohodnotnými pocítacmi. Smart Display je bezdrôtovo spojený s pocítacom, pricom slúži ako jeho monitor. Môže sa v zvislej polohe upevnit do špeciálneho stojana alebo si ho vezmeme povedzme na kolená a pohodlne sledujeme napríklad film z DVD. Pomocou dotykového pera možno pocítac dialkovo ovládat.

Niektoré z týchto zariadení dokážu fungovat aj bez pocítaca, napríklad sa priamo napoja na internet a stahujú z neho hudbu, rozhlasové vysielanie alebo videoklipy. Výrobcami Smart Displays sú okrem iných spolocnosti Philips, ViewSonic, LG ci NEC.

Káble vyšli z módy

Inteligentné obrazovky znamenajú pre používatela predovšetkým slobodu pohybu. Tú prinášajú aj bezdrôtové periférie, najmä myši a klávesnice. Tie nie sú až takou horúcou novinkou, tento rok však po prvýkrát zlacneli natolko, že sa stali dostupnými pre bežného spotrebitela.

Zaujímavé riešenie priniesla i spolocnost Microsoft. Jej prístroj Wireless Optical Desktop dokáže vzájomne prepojit viacero bezdrôtových zariadení. Napríklad aj pocítac s mobilným telefónom, ktorý potom slúži namiesto modemu. Absolútnu inováciu prináša bezdrôtová klávesnica Prodikeys od spolocnosti Creative Technology. Ide o skríženie pocítacovej klávesnice s hudobnými klávesmi. Na tomto zariadení sa dá zároven písat a hrat hudba. Kedže je prepojené s pocítacom, hudba sa don môže priamo ukladat a dalej upravovat.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS