ČLÁNOK
Počítač nie je víno. Vekom nezreje, iba starne
15. novembra 2004

Spoločnosť Intel a časopis Profit v spolupráci s www.profini.sk vyhlasujú súťaž o najstarší osobný počítač, ktorý ešte stále „slúži“ vo firmách pôsobiacich na Slovensku.

Pamätáte sa ešte na tie časy, keď sme sa zoznamovali s počítačmi? Keď sme vďačne platili dnešné ceny za “ škatule“, do ktorých mladí chlapci povkladali, čo zohnali? Potom prišla éra značkových PC a investície do počítačových sietí vo firmách.

Veríme, že mnohé fungujú dodnes.

Investície do informačných a komunikačných technológií príliš často obmedzujeme, vymieňame len tie najnevyhnutnejšie veci a prístroje. Aj keď je dokázané, že investície do IT sú vlastne hnacím motorom podnikania a v konečnom dôsledku šetria oveľa viac ako stáli nové , výkonnejšie a „inteligentnejšie“ PC.

Teraz nastala príležitosť, ktorá ocení šetrnosť. Ak sa prihlásite do súťaže Intelu a Profitu, dotazník nájdete v elektronickej podobe na stránke www.profini.sk, a priznáte sa k vašim „staručkým“ počítačom, môžete vyhrať nový.

Neobávajte sa, nie ste sami, kto šetrí, prípadne sa nechce vzdať ešte stále fungujúcich prístrojov. Tá istá súťaž sa udiala aj v susedných krajinách a vždy sa našiel prístroj, ktorý fungoval niekoľko desaťročí. V tomto ohľade sa podniky a podnikatelia na celom svete nelíšia, často odkladajú na budúcnosť rozsiahlejšie investície do výmeny IT za novšie aplikácie.

Na Slovensku podniky a firmy väčšinou vlastnia systémy, ktoré zakúpili tesne pred prelomom storočia, a teda sú v súčasnej dobe už zastaralé. Pritom za starý počítač sa napríklad považuje prístroj, ktorý má viac ako štyri roky.

Veríme, že my nájdeme staršie tipy.

Mimochodom v susednom Česku vyhral Fyzikálny ústav Akadémie vied ČR s počítačom, ktorého procesor (286) pracuje na frekvencii 6 MHz a akadémii spoľahlivo slúži už od roku 1989. Do súťaže boli prihlásené aj kedysi tak populárne „no -name“ zostavy. Cena v súťaži je procesor 43,2 GHz. Čo iné môže lepšie svedčiť o napredovaní IT?

Cieľom našej súťaže, je upozorniť na fakt, že dlhodobý odklad obnovy firemných aj osobných počítačov a ďalších zariadení z oblasti IT so sebou vždy prináša určité riziká. Jeden príklad za všetky: výrazne stúpajú náklady na údržbu.

Napriek tomu existujú podnikatelia, ktorí na svoje staré počítače nedajú dopustiť, pretože tieto stroje ešte stále vykonávajú presne to, na čo sú určené. A práve po týchto počítačoch pátra spoločnosť Intel v spolupráci s časopisom Profit a www. profini.sk.

Do unikátnej súťaže „Najstarší osobný počítač“ sa môžete prihlásiť na webovej stránke http://www. profini.sk alebo prostredníctvom nášho magazínu.

Vyplnený formulár, treba odoslať buď cez internet (z adresy www.profini.sk) na adresu redakcie (kristoficova@pbas.sk) alebo poslať faxom na číslo 02-5263 8388, prípadne zavolajte na č. 02 – 5263 1075.

Uzávierka súťaže je 15. januára 2005.

Víťazom sa stane firma, ktorá používa najstarší počítač. Cena pre víťaza je úplne nový osobný počítač s výkonným procesorom Intel® Pentium® 4 3,2 GHz s technológiou Hyper-Threading.

Cenu venuje spoločnosť Intel.

Dôležité podmienky

Podmienky pre platnú účasť v tejto súťaži: podnik musí mať viac ako 10 zamestnancov a osobný počítač musí byť ešte stále používaný a nie uvedený do prevádzky len kvôli tejto príležitosti. Zároveň musí mať počítač prihlásený do súťaže procesor spoločnosti Intel. Účasťou v súťaži firma súhlasí so zverejnením poskytnutých údajov a ich ďalšou prezentáciou prezentáciou.

O čo hráte?

Technológia Hyper-Threading™

Technológia HT umožňuje aplikáciám „vidieť“ namiesto jedného procesora procesory dva. Túto technológiu môže naplno využiť práve software, ktorý je napísaný tak, aby bol schopný prevádzkovať súčasne viac „vlákien“ (angl. threads). Technológiu HT firma Intel po prvý raz uviedla na serveroch a pracovných staniciach, v súčasnosti je už dostupná aj pre stolné počítače.

Uvedenie technológie Hyper-Threading v procesoroch Intel Pentium 4 je ostatným počinom z neustáleho vývoja PC. Technológia HT umožňuje urobiť v rovnakom čase viac: počítač s technológiou HT dokáže v prostredí multitaskingu efektívnejšie obslúžiť niekoľko aplikácií súčasne, napríklad antivírovú kontrolu emailových správ počas práce s rituálnymi fotkami – to je možné vďaka spracovaniu dvoch úloh naraz. Technológia Hyper-Threading k činnosti potrebuje počítačový systém s procesorom Intel® Pentium® 4 podporujúcom HT, ďalej čipovú sadu, BIOS a operačný systém, takisto s podporou technologie Hyper-Threading. Výkon sa líši v závislosti od použitého hardwaru a softwaru.

O spoločnosti Intel

Spoločnosť Intel je najväčším svetovým výrobcom mikroprocesorov, a zároveň je popredným výrobcom počítačových, sieťových a komunikačných produktov. Podrobné informácie o spoločnosti Intel sú k dispozícii na www.intel.com/pressroom

alebo www.intel.com/cz/pressroom.

Dotazník

Hľadáme najstarší počítač vo firme

Firma…..

Adresa………

Dotazník vyplnil……….

Funkcia…………..

Telefón……….

e-mail………………..

Odbor podnikania………………..

Počet zamestnancov firmy……………….

Celkový počet PC vo firme…………….

Aký najstarší osobný počítač vo vašej spoločnosti funguje a využíva sa?……………

Značka a model……………

Typ a rýchlosť procesoru…………….

Veľkosť pamäti………..

Kapacita pevného disku………….

Uhlopriečka monitoru……………

Operačný systém………………

Rok výroby………………

Na čo tento osobný počítač využívate?……….

Ako často je počítač ešte v činnosti?…………….

Kto (pracovná pozícia) počítač využíva?……………

Vyhovuje stále tento osobný počítač svojmu určeniu?……….

Najdôležitejší dôvod, prečo ešte firma počítač nevymenila a naďalej ho používa…………

Koľko takýchto alebo podobných počítačov doposiaľ aktívne firma využíva?……………..

Aké počítače v súčasnosti vo firme prevažne používate?……………

môžete si ho aj stiahnuť z internetovej adresy www.profini.sk, odpovede odoslať na adresu kristoficova@pbas.sk, alebo odpovede poslať faxom na číslo

02/ 52 63 8388, prípadne poštou na adresu redakcie: Dunajská 4, 811 08 Bratislava 1.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS