ČLÁNOK
Pochybnosti o úspechu novej verzie MP3 formátu
22. mája 2001

Fraunhoferov Inštitút a Thomson Multimedia, ktorí sú vlastníkmi patentu na MP3 formát, prišli do praxe s jeho novou verziou – MP3Pro. Tá v porovnaní s pôvodným MP3 formátom zmenšuje veľkosť audio súboru na polovicu pri zachovaní kvality nahrávky blízkej CD nosičom. V praxi sa už neraz ukázalo, ža pre účely prenosu súborov cez web je ich veľkosť podstatná (služba Napster nie je toho jediným ale zato jasným príkladom), a tak je snaha redukovať dáta audio nahrávok do ešte menších balíkov opodstatnená.

Z pohľadu nahrávacích spoločností je presadenie sa nového MP3Pro formátu nie také jednoznačné, keďže tie uprednostňujú konkurečný Windows Media Format, ktorý má v sebe zabudovanú ochranu proti kopírovaniu. To sa ukazuje ako kľúčový faktor pri výbere partnerov, s ktorými chce hudobný priemysel na tomto poli spolupracovať. MP3Pro technológia podobne ako jeho predchodca takúto bezpečnostnú stránku nepozná, a tak nahrávacie spločnosti vedú nejeden súdny spor s rôznymi servermi umožňujúcimi bezplatnú výmenu hudobných súborov v MP3 formáte.

Do hry vstupuje aj čas, za ktorý sa nový kód dostane do rozličných MP3 prehrávačov a softvérového vybavenia osobných počítačov. V tomto smere nejde ani tak o technickú neprispôsobilosť (tvorcovia mysleli aj na to, aby mohli byť nové súbory prehrávané rovnako na starších prístrojoch a programoch založených na MP3 technológii) ako o prekážky súvisiace s udeľovaním licencií. Spoločnosť Microsoft Corp. sa so svojou WMF technológiou rozbehla dávnejšie, čo znamená za súčasného stavu pre MP3Pro silnú konkurenciu. Optimisti sa spoliehajú však na to, že vďaka obrovskej popularite, ktorú si získal MP3 formát medzi užívateľmi Internetu, úspech jeho novej verzie bude diktovaný samotnými spotrebiteľmi, teda užívateľmi, ktorí budú aj naďalej s obľubou využívať výhody MP3 technológie ako doteraz.

Zdroj: http://dailynews.yahoo.com/h/cn/20010516/tc/new_mp3_format_faces_microsoft_challenge_1.html


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS