ČLÁNOK
Počet záujemcov o IRB sa zúžil na dvoch
25. januára 2001

V prípade, že sa pripravovaný predaj majoritného podielu v Investičnej a rozvojovej banke, a.s., Bratislava (IRB) skončí neúspechom, má Ministerstvo financií SR (MF) pripravený ďalší koncept riešenia situácie v tejto štátnej banke. V rozhovore pre SITA to uviedol štátny tajomník rezortu Viliam Vaškovič, pripravovaný model však odmietol bližšie špecifikovať. „Realizácia nového konceptu by však vyžadovala súhlas vládneho kabinetu, pretože v súčasnosti platný vládny zámer uvažuje s predajom banky strategickému investorovi,“ povedal V. Vaškovič.

Podľa vyjadrenia ministerky financií Brigity Schmögnerovej zo začiatku januára prejavili o IRB záujem štyria až piati investori. Ako uviedol V. Vaškovič, ich počet sa v súčasnosti zúžil na dvoch, pričom ministerstvo predĺžilo termín na možné predloženie ponuky na privatizáciu banky do konca februára. Za hlavné faktory, ktoré privatizačné procesy v IRB brzdia, označil štátny tajomník najmä nedoriešené právne spory v banke, ako aj nie najvhodnejšie načasovanie celého procesu, keďže v rovnakom čase boli ponúknuté na predaj tri štátne banky. Nižší záujem investorov o túto finančnú inštitúciu súvisí podľa neho aj s nevýrazným trhovým podielom banky na trhu, čo znižuje jej atraktívnosť.

Ako V. Vaškovič povedal už minulý týždeň, jeden z možných investorov v súčasnosti zároveň kupuje banku v inej krajine kde realizuje due diligence, a preto sa mu poskytne možnosť uskutočniť hĺbkový audit v IRB až od marca tohto roka. Privatizácia IRB sa mala pôvodne ukončiť už v uplynulom roku, čo sa však nepodarilo zrealizovať. Ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová minulý týždeň informovala, že podiel štátu v IRB by sa mal sprivatizovať do konca júla tohto roka. Štát vlastní v IRB prostredníctvom ministerstva financií 65,52 %, Slovenskej poisťovne, a.s. 22,99 % a Fondu národného majetku (FNM) SR 4,04 % základného imania. Angažovanosť Slovenskej poisťovne v procese predaja svojho podielu na základnom imaní banky však bude závisieť od konkrétnej ponuky investora.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 11. 2020

USD 1,198 0,006
CZK 26,192 0,021
GBP 0,898 0,004
HUF 359,590 2,730
CAD 1,552 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS