ČLÁNOK
Pobaltské krajiny plánujú spoločný akciový trh
26. apríla 1999

Zámerom dohody je podporiť vzájomné obchodovanie medzi burzami daných krajín, ktoré by mali značné problémy, keby chceli obstáť na trhu jednotlivo. Očakáva sa, že tento plán podporí prílev zahraničných investícií do pobaltského regiónu, pričom v blízkej dobe bude vytvorený tím, ktorý vypracuje plán zintenzívnenia spolupráce medzi tromi burzami.
Spoločná pobaltská burza bude mať trhovú kapitalizáciu vo výške 2,4 mld. USD, a podľa analytikov priláka mnohých investorov, ktorí považujú samostatné burzy pobaltských krajín za príliš rizikové. Pre dosiahnutie cieľa je potrebné, aby burzy prekonali určité názorové rozpory v oblasti obchodného systému. Hoci nebol zverejnený časový plán, predstavitelia búrz očakávajú vytvorenie spoločnej burzy v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Myšlienku spoločného trhu podporujú Estónsko a Lotyšsko, avšak Litva je opatrnejšia, pretože do budúcnosti počíta s tesnejšími vzťahmi s nemeckým trhom.
V rámci prvej fázy vytvorenia spoločného trhu bude umožnený prístup všetkým členom každej burzy jednej pobaltskej republiky na burzy ostatných dvoch krajín. V nasledujúcej fáze bude členom troch búrz ponúknutý spoločný prístup k národným obchodným systémom prostredníctvom vytvorenia spoločného vstupného bodu na pobaltské akciové trhy. Predstavitelia troch búrz sa dohodli, že vypracujú zoznam najvýznamnejších emisií a zavedú nový akciový index.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS