ČLÁNOK
Sankcie voči Rusku nám môžu ubrať polovicu z rastu
5. mája 2014

Uvalenie najprísnejších ekonomických sankcií zo strany Európskej únie na Ruskú federáciu by sa výrazne podpísalo aj na hospodárskom raste Slovenska. Pripustil to v pondelok na tlačovej konferencii premiér Robert Fico, podľa ktorého by to mohlo znamenať aj ukrojenie takmer polovice z rastu ekonomiky. „Ak by sa prijali najprísnejšie ekonomické sankcie voči Ruskej federácii, tak nám klesne náš hospodársky rast v budúcom roku takmer o polovicu. To hovorí za všetko,“ povedal Fico v pondelok pred novinármi.

Presné čísla uvádzať nechcel, pretože podľa neho vychádzajú z dôvernej analýzy. Európska komisia pritom v pondelok zverejnila aktuálnu prognózu, podľa ktorej by slovenské hospodárstvo malo v budúcom roku rásť o 3,1 %.

Premiér preto očakáva na úrovni Európskej únie vážnu diskusiu. Medzi jednotlivými krajinami je totiž podľa neho, pokiaľ ide o možnosť uvalenia ekonomických sankcií voči Ruskej federácii, veľa rozdielnych názorov. Postoj Európskej únie by mal byť však podľa neho jednotný. „Aj preto očakávam na tému ekonomických sankcií pomerne vážnu diskusiu a na konci tejto diskusie očakávam aj jednotný výstup Európskej únie. Ale bude určite ovplyvnený tým, že každá krajina má na túto tému iný pohľad,“ dodal Fico.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS