ČLÁNOK
Po teroristických útokom bude stúpať poistné
11. marca 2002

Audítorská spoločnosť KPMG vydala správu z ktorej vyplýva, že trh sa vyrovná s výplatami poistného kvôli teroristickým útokmi v USA 11. septembra 2001, a to dokonca aj vtedy keď by poisťovne museli kompenzovať 100 mld. USD. Podľa KPMG sa o dva až tri roky stabilizuje výška poistného a skončí sa jeho rast.

Vo výskume sa hovorí, že „veľkosť a zložitosť katastrofy 11. septembra znamenali pre poistný sektor najzložitejší rok.“ KPMG sa odvoláva na rôzne zdroje, podľa ktorých sú straty poisťovní od 30 do 100 mld. USD. Avšak KPMG si myslí, že poisťovatelia sa s nákladmi vyrovnajú. Kapitál amerických poisťovateľov dosahuje 250 mld. USD. „Ak k tomu pridáme kapitál veľkých zaisťovateľov a syndikátu Lloyd´s o London, dá sa urobiť záver, že jeho veľkosť zabezpečí stabilitu trhu,“ hovorí správa z výskumu. Čo sa týka samotných firiem, posledné dostupné údaje sú dôkazom, že prakticky všetky prežijú.

V krátkodobej perektíve, tvrdí správa KPMG budú rásť a už aj rastie výška poistného. Jeho rast sa zastaví o dva, alebo tri roky keď bude trh realistickejšie hodnotiť pravdepodobnosť podobných teroristických útokov. Jednou z tendencií posledných mesiacov je vytvorenie zaisťovacích společnosti, ktoré podľa údajov audítorskej firmy už získali 13 mld. USD. Znamená to, že teroristické útoky podporili vznik zaisťovacieho biznisu.

Tragické udalosti v USA ovplyvnili tiež vzťah poisťovateľov ku klientom. KPMG v svojej správe tvrdí, že vo vyťahu ku klientom začínajú používať bankovú prax. „Poisťovacie zmluvy yačínajú dostávať formu úverových zmlúv. Z poistého sa vytvárava vklad a poistná kompenzácia sa stáva úverom vyplácaným z budúcich akumulovaných prostriedkov z vkladov, „konštatuje spáva z výskumu.

Sektor zaisťovania sa v tomto dôsledku skoncentruje. Veľké spoločnosti budú pracovať na medzinárodnej úrovni jako „bankári“ a menší budú poskytovať špeciálnejšie služby a produkty.

KPMG si myslí, že teroristické útoky sa znížili nielen v sektore poistenia, ale na celom finančnom systéme, cez ktorý sa ročne prepiera asi 600 mld. Sk špinavých peňazí. Ovplyvnili sektor turistického ruchu. Banky by mali zavádzať prísne opatrenia porti praniu špinavých peňazí. Iné organizácie by mali vopred premýšľať o tom ako sa vysporiadať s dôsledkami teroristických útokov. Hlavnou úlohou je podľa správy z výskumu, zabezpečenie stabilného fungovania finančnej inštitúcie, ale nie obnova jej činnosti po katastrofe. Práve investície do ochrany pomáhajú znižovať náklady na obnovu činnosti inštitúcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS