ČLÁNOK
Po raste úrokov na hypotékach zvýšenie úročenia vkladov podľa odborníkov zrejme nepríde
18. marca 2022

Banky v poslednom období jedna za druhou ohlasujú zvyšovanie sadzieb na hypotéky. No vkladových produktov sa zmena úrokovej politiky podľa analytikov zrejme nedotkne. „S rastúcou centrálnou sadzbou by logicky mali narásť aj úroky sporiacich a termínovaných vkladov. Faktom však je, že centrálna sadzba Európskej centrálnej banky sa ešte nezvýšila, preto sa zatiaľ nič nemení na úročení vkladov,“ povedal pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. O zmenách v tejto oblasti v súčasnosti neuvažujú ani samotné banky.

Aj keď tento krok príde, bude zvýšenie úročenia podľa Búlika iba kopírovať nárast centrálnej sadzby, ktorá sa očakáva na úrovni 0,25 % niekedy koncom roka. To znamená, že ani vyššie úroky v banke nijako nedokážu ochrániť úspory pred infláciou a postupnou stratou hodnoty. „Pre ľudí to znamená, že nemá zmysel čakať na vyššie úročenie vkladov v banke a ak chcú ochrániť svoje úspory,“ poznamenal Búlik.

S výnosnejšími vkladmi nepočíta ani investičný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar. Pretože banky majú stále možnosť využívať relatívne lacné zdroje z trhu. „Klienti zároveň svojim správaním bankám ukázali, že si v nich nechajú svoje úspory v podstate aj zadarmo,“ hovorí Škriniar. Ak by mal prísť rast úrokových sadzieb na vkladoch, tak predpokladá, že sa tak stane až s určitým časovým oneskorením po raste sadzieb na úverových produktoch.

Doterajší vývoj úrokových sadzieb hypotekárnych úverov mal klesajúci trend, no v posledných týždňoch prichádza zmena trendu. „Sadzby na depozitá sú vo väčšej miere ovplyvňované politikou Európskej centrálnej banky (ECB), keďže ide vo veľkej miere o kratšie splatnosti. Úvery majú väčšinou dlhšiu splatnosť, a to niekoľko rokov. Takže výnosová trhová krivka reaguje na tieto zmeny v predstihu a reflektuje aj trhové očakávania,“ povedala hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

O zmenách v tejto oblasti v súčasnosti neuvažuje ani mBank. „Situáciu sledujeme, pravidelne vyhodnocujeme a o prípadných zmenách budeme našich klientov informovať,“ povedal pre agentúru SITA manažér investičných a sporiacich produktov v mBank Jan Kamenský. Momentálne neplánuje upravovať spomínané úrokové sadzby ani Tatra banka, či VÚB banka.

Keďže Slovensko je súčasťou eurozóny, úrokové sadzby sú z dlhodobého hľadiska určované ECB. Tá napriek vysokej inflácii v eurozóne úrokovú sadzbu zatiaľ nezvyšuje. „Očakávame, že ak príde zvýšenie, pôjde len o mierny nárast. Aktuálny rast úrokových sadzieb hypotekárnych úverov na Slovensku je spôsobený jednak týmito očakávaniami, ale aj tým, že sa na slovenskom trhu držia v dôsledku silne konkurenčného prostredia na veľmi nízkej úrovni. Nárast sa preto prejaví skôr na úveroch ako na sporiacich produktoch,“ uzavrela PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS