ČLÁNOK
Po ozdravení IRB môže nasledovať zvýšenie jej základného imania
9. septembra 1999

To sa však bude môcť uskutočniť až po potvrdení explicitnej garancie na úvery IRB a Konsolidačnej banky zo strany Ministerstva financií (MF) SR, na základe ktorej by mohla Národná banka Slovenska (NBS) rozpustiť vytvorené opravné položky a časť použiť na zavŕšenie etapy vyčistenia IRB. Uviedol to pre agentúru SITA guvernér NBS Marián Jusko.

Ako ďalej dodal, existujú aj iné spôsoby definitívneho riešenia situácie v IRB. Stredajšie zníženie základného imania podľa neho kryje iba časť straty banky, keďže v banke existujú ďalšie potenciálne straty, ktoré závisia od hodnotenia ich aktív. Ďalšie očistenie sa uskutoční zo zdrojov NBS po potvrdení garancie MF SR, po čom bude nasledovať proces predaja banky zahraničnému investorovi.

Na utorkovom mimoriadnom valnom zhromaždení rozhodli akcionári IRB o znížení základného imania banky o 8,1954 mld. Sk na 504,6 mil. Sk. K tomuto kroku pristúpili po júlovom zvýšení imania o 5,7 mld. Sk na 8,7 mld. Sk. Znížením imania sa vykryje časť straty IRB, ktorej kumulovaná výška presahuje 9 mld. Sk.

Júlové zvýšenie základného imania sa uskutočnilo rozhodnutím mimoriadneho valné zhromaždenie IRB. Upisovateľom akcií bolo MF SR, pričom prostriedky získalo z fondov NBS. Podiel MF SR v IRB sa tak zvýšil na približne 66 % a podiel Slovenskej poisťovne klesol na približne 23 %.

Na vykrytie strát by malo okrem zníženia imania banky slúžiť aj odpísanie rezervných a ažiového fondu vo výške 0,9 mld. Sk. Po doriešení zúčtovania straty banky by sa malo rozhodnúť o vstupe strategického investora. Záujem o kapitálový vstup už prejavila Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). Posilnila by banku s menším podielom a následne by pomohla nájsť strategického investora. Podľa augustového vyjadrenia núteného správcu Vladimíra Hromého vzrástli šance na predaj banky po tom, čo vláda schválila prevod klasifikovaných úverov do Konsolidačnej banky a vyrovnanie straty na úkor základného imania. „Pred prijatím tohto uznesenia prezentovali skutočný záujem len asi traja investori. Ostatní totiž požadovali vyriešenie týchto dvoch okruhov,“ uviedol.

Súčasťou reštrukturalizácie banky je prevod úverových aktív IRB za bytovú výstavbu, JE Mochovce a príslušného redistribučného úveru do Konsolidačnej banky, š.p.ú., Bratislava (KBB). Tento prevod schválila NBS v polovici augusta. KBB v pondelok oznámila, že minulý týždeň podpísala zmluvu s IRB o prvom prevode úverov IRB na družstevnú bytovú výstavbu objeme 8,7 mld. Sk. KBB tiež vyslovila pripravenosť prevziať aj úvery poskytnuté Slovenským elektrárňam, zatiaľ však nebol stanovený objem týchto úverov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS