ČLÁNOK
Po Enrone je WorldCom ďalším prípadom účtovného škandálu
27. júna 2002

Druhý najväčší americký telekomunikačný operátor pre medzimestské hovory WorldCom odvolal z funkcie svojho finančného riaditeľa Scotta Sullivana kvôli zisteniu, že výdavky firmy vo výške takmer 4 mld. USD boli počas piatich štvrťrokov nesprávne zaúčtované. Ide o najnovší finančný škandál, ktorý otriasol americkým podnikovým sektorom. Firma taktiež prijala rezignáciu viceprezidenta Davida Myersa. Firma zaúčtovávala ako kapitálové náklady tie výdavky, ktoré mala zaúčtovať ako bežné náklady. „Je to šokujúce. Ak je to naozaj pravda, firma sa iba ťažko vyhne bankrotu,“ povedal jeden z analytikov.

„Naše vedenie je týmito zisteniami šokované,“ povedal výkonný riaditeľ WorldComu John Sidgmore. Firma, ktorú už vyšetruje americká Komisia pre cenné papiere uviedla, že upraví svoje hospodárske výsledky za minulý rok a za tohtoročný prvý štvrťrok, aby tak po jednej z historicky najväčších revízií tohto typu vykázala čisté straty. Americká Komisia pre cenné papiere nariadila telekomunikačnej firme, aby vypracovala detailnú správu o svojich zisteniach. Podľa správy denníka Washington Post začalo vyšetrovanie už aj americké ministerstvo spravodlivosti. Účtovné nezrovnalosti, ktorými sa porušili americké účtovné predpisy GAAP (Generally Accepted Accounting Principles), zahŕňali transfery medzi internými účtami firmy vo výške 3,06 mld. USD počas roku 2001 a vo výške 797 mil. USD počas prvého štvrťroku 2002.

Kvôli obrovským účtovným problémom by mohli skolabovať rokovania WorldComu s veriteľmi, ktoré majú firme zabezpečiť 5 mld. USD. V takom prípade by mohla mať firma v budúcom roku podľa názoru analytikov kritický nedostatok hotovosti a dokonca by jej mohol hroziť úpadok. Spoločnosť WorldCom uviedla, že od piatku plánuje prepustiť 17 000 zamestnancov, teda viac ako 20 % pracovníkov. Chce tak ročne ušetriť 900 mil. USD. Uviedla ďalej, že zreviduje svoje finančné vyhliadky, a že už aj tak výrazne zredukované budúce kapitálové výdavky zníži o ďalších 40 %, takže ročne bude investovať 2,1 mld. USD.

WorldCom patril medzi klientov audítorskej firmy Arthur Andersen, ktorá dohliadala aj na účtovníctvo skrachovanej energetickej spoločnosti Enron. Andersen auditoval finančné výkazy WorldComu za minulý rok. Okrem toho spolupracoval s firmou Qwest Communications International, ktorej účtovníctvo skúmajú americké úrady, ako aj Global Crossing, ktorá v januári vyhlásila bankrot. Spoločnosť Andersen oznámila, že WorldCom zatajil niektoré kľúčové informácie a nekonzultoval s audítormi spôsob, akým sa výdavky zaznamenajú v účtovníctve. WorldCom uviedol, že o záležitosti informoval americkú Komisiu pre cenné papiere, pričom svojho nového audítora KPMG požiadal o revíziu minuloročných a tohtoročných výkazov. Akcie spoločnosti WorldCom Group boli odstránené z amerického akciového indexu Standard & Poor’s 500, pričom úverové ratingy pre jej dlh vo výške 30 mld. USD boli znížené na špekulatívny stupeň. Cena akcií firmy padla v tomto roku o 90 %.

Správy o ďalšom účtovnom škandále v americkej firme WorldCom ochromili dôveryhodnosť riadenia firiem, v dôsledku čoho trhová hodnota britských blue chips poklesla v stredu o 24 mld. GBP. Britský index FTSE 100 skončil s poklesom o 100 bodov, resp. o 2,2 % na novom deväťmesačnom minime 4 442,9, kým index technologických akcií FTSE Techmark oslabil o 2,5 % na 844,2 bodu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS