ČLÁNOK




Po dvoch rokoch padla hranica 96 centov za euro
21. júna 2002


Údaje o deficite externej bilancie USA dolárových dovolenkárov naozaj potešili. Dolár po ich zverejnení prudko oslabil voči euru na najslabšiu úroveň za posledné dva roky. Prelomenie hranice 96 centov za euro sa pritom považuje za potvrdenie ďalšieho negatívneho trendu kurzu dolára voči spoločnej európskej mene. Okrem neekonomických faktorov (rastúce napätie na blízkom východe a správy o hrozbách nových teroristických útokoch na USA) sa pod tento vývoj levím podielom podpísali najmä údaje o deficite bežného účtu a zahraničného obchodu. Tie boli horšie ako aj tak pesimistické očakávania trhu a kurz dolára katapultovali rázne cez hranicu 96 centov za euro. Štvrtkovým najsilnejším kurzom bolo 96,48 centu za euro, čo je najvyššia úroveň od 19. júna 2000.

Bežný účet americkej platobnej bilancie zaznamenal v 1. štvrťroku deficit vo výške 112,5 mld. USD. Aj keď zhoršenie oproti poslednému štvrťroku minulého roka (95,1 mld. USD) sa očakávalo, priemerný odhad trhu očakával jeho prehĺbenie ‚len‘ na 106 mld. USD. Podobne americká obchodná bilancia v apríli zaznamenala medzimesačný rast deficitu z -32,5 mld. USD až na -35,9 mld. USD. Opäť výsledok horší, ako očakávania trhu (-33 mld USD) a navyše je to aj najvyššia úroveň deficitu amerického zahraničného obchodu od roku 1992. Americký export oproti minulému roku klesol o 7% (na 80,1 mld. USD), kým prebúdzajúce sa ekonomické oživenie USA ťahalo rast importu ktorý oproti marcu vzrástol o 5,4% na úroveň 116,0 mld. USD a za vlaňajším aprílom tak zaostával len o 2,2%. Tieto výsledky potvrdili, že na krytie deficitu bežného účtu USA potrebujú pritiahnuť čoraz viac kapitálových investícií zo zahraničia, čo pri tohtoročnom výkone akciových trhov, obáv z rastu ziskovosti ale aj pochybností o transparentnosti údajov vykazovaných americkými firmami nebude najjednoduchšie. Externú nerovnováhu tak musí vyrovnávať oslabujúci kurz dolára.

Postupné oslabovanie dolára bolo vo štvrtok celodenným trendom. Po stredajšom poklese amerických akciových indexov podlomili doláru kolená správy o evakuácii Bieleho domu pre obavy z neidentifikovaného lietadla krúžiaceho nad Washingtonom. Znepokojujúco pôsobilo aj varovanie americkej FBI, že Spojeným štátom by mohli hroziť v priebehu osláv Dňa nezávislosti 4.júla opäť teroristické útoky.

Olej do ohňa prilial aj negatívny vývoj na akciových trhoch v úvode štvrtkového obchodovania. Ceny amerických akcií naďalej klesali ako odozva na neisté vyhliadky ďalšieho rastu spotreby domácností, keď k minulotýždňovým skeptickým správach o maloobchodných tržbách včera pribudli vyššie než očakávané údaje o nových žiadostiach o podporu v nezamestnanosti. Aj keď poklesli (z 395 tis na 393tis), nebolo to tempom, aké očakával trh (385 tis.), čo signalizuje možné zaostávanie zotavovania amerického trhu práce a teda aj domáceho dopytu.

Dolár oslabil aj voči japonskej mene blízko k úrovniam 123 JPY/USD, blízko ktorých naposledy aktívne intervenovala proti ďalšiemu zhodnoteniu jenu Bank of Japan. Bezprostrednou oporou pre klesajúci kurz dolára v tomto prostredí je obava z opätovných intervencií. Prílišné posilnenie jenu by mohlo ohroziť krehko naštartované oživenie japonskej ekonomiky, ktoré je postavené práve na úspešnom naštartovaní exportných odvetví. Tie by pri prílišnom posilnení jenu prišli o časť svojej konkurenčnej výhody.

Z pesimistického vývoja dolára a rastúceho geopolitického napätia benefitovali ceny dlhopisov, zlata a kurz švajčiarskeho franku. Vďaka tomu, že NBS v úvode tohto týždňa intervenciami „zdisciplinovala“ kurz koruny voči euru pod hranicou 44,50 EUR/SKK, bol včerajšok optimistickým dňom aj pre dovolenkárov smerujúcich do krajín, ktorých meny sú naviazané na americký dolár. Slovenská koruna sa voči nemu priblížila na medzibankovom trhu k hranici 46 Sk/1 USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 4. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 25,140 0,035
GBP 0,855 0,000
HUF 390,680 0,960
CAD 1,467 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS